Nadal przedłuża doskonały start, aby zrobić ćwiartki

INDIAN WELLS: Rafael Nadal pokonał w środę potężnego Amerykanina Reilly Opelka 7-6 (7/3), 7-6 (7/5) w środę, aby pobić swój rekord w 2022 r. do 18-0 i osiągnąć ćwierćfinały Indian Wells WTA i ATP Masters. 35-letni Hiszpan, który w styczniu wygrał rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy podczas Australian Open w styczniu i zdobył trofeum w Acapulco w zeszłym miesiącu, był na dobrej drodze do czwarty tytuł na kalifornijskiej pustyni. Ale miał wszystko, co mógł znieść od Amerykanina o wzroście 2,11 m, w tym mnóstwo zagrywek, które przekroczyły granicę 140 mil na godzinę i oparły Nadal plecy o ścianę – dosłownie.

„Tak sobie radzę” – powiedział o zagrywce Opelki, na którą Hiszpan stał jak najdalej na boisku. „Nie wiem, czy kamery mogą podążać za mną jakieś 10 metrów za linią bazową”. Opel uratował jedyny punkt załamania w napiętej pierwszej serii. Cierpliwy Nadal pracował w rajdach w dogrywce i po uzyskaniu przewagi 4-3 Opelka popełnił trzy proste błędy, aby poddać seta. piąty mecz drugiego i Amerykanin rzucił się na niego. Nie mogąc wykorzystać breakpointu w następnym meczu, Nadal uratował jeszcze trzy break pointy w siódmym meczu, zanim zerwał się, by zawiązać go na 4-4. w drugim secie dogrywki, a po tym, jak Opelka oszczędziła dwa punkty meczowe piorunującymi serwami, Hiszpan zakończył ją zwycięzcą. Nadal został dopiero drugim graczem, który rozpoczął sezon 18:0 od rozpoczęcia ATP Tour w 1990 roku. Udało się to Novakowi Djokovicowi dwa razy, zaczynając 41:0 w 2011 i 26:0 w 2020. Hiszpan zmierzy się w czwartek z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem, który awansował w walkowerze, gdy Jannik Sinner wycofał się z powodu choroby. letni rodak Carlos Alcaraz , który dokonał kolejnego przełomu dzięki zwycięstwu 7-5, 6-1 nad 35-letnim Gaelem Monfilsem z Francji.

Alcaraz, do swojego pierwszego ćwierćfinału Masters 1000, jest najmłodszym ćwierćfinalistą Indian Wells ATP od 17-letniego Michaela Changa z 1989 roku. Alcaraz, zdobywca tytułu w Rio de Janeiro w zeszłym miesiącu, stopniowo zwiększał presję. potężną partię parteru, wykorzystującą swoją trzecią szansę na przełamanie w pierwszym secie ze zwycięzcą z forhendu. W meczu nie napotkał punktu przełamania i zyskał wczesną przewagę w drugim secie dzięki zręcznemu dropowi, który złapał Monfilsa płasko. Monfils, który zdobył tytuł w Adelajdzie w styczniu, zdenerwował numer jeden na świecie, Daniila Miedwiediewa w trzeciej rundzie, ale jego turniej zakończył się skomleniem, gdy został złamany po raz czwarty w nocy w meczu finałowym .Jeśli obaj awansują, Alcaraz spotkałby się ze swoim idolem, Nadalem, w półfinałach. „Byłoby wspaniale, ale najpierw muszę wygrać ćwierćfinał” – powiedział Alcaraz, który następnie zmierzy się z broniącym tytułu Cameronem Norrie. stawka na rajd od wschodzącego amerykańskiego talentu Jensona Brooksby'ego, który objął prowadzenie 3-0 w drugim secie, ale Norrie odrobił straty i wygrał 6:2, 6:4. W innych meczach 61. miejsce Serbii Miomir Kecmanovic zszokował szóstego Matteo Berrettiniego 6:3, 6:7 (5/7), 6-4, aby zarezerwować starcie ćwierćfinałowe z Amerykaninem Taylorem Fritzem, który wyprzedził Australijczyka Alexa de Minaura 3-6, 6-4, 7-6 (7/5).

22-letni Kecmanović odniósł największe zwycięstwo w swojej karierze, gdy po raz drugi dotarł do ostatniej ósemki w zawodach na poziomie Masters. Rozstawiony z siódmym sezonem Andriej Rublow, goniący za trzecim tytułem w tym roku, bezpiecznie przeszedł do mety, pokonując Polak Hubert Hurkacz 7:6 (7/5), 6:4 zaaranżuje starcie z Bułgarem Grigorem Dimitrovem – zwycięzcą 6:3, 7:6 (8/6) nad Amerykaninem Johnem Isnerem. Simona Halep, numer jeden i trzecia rozstawiona Ita Świątek, zapewniły sobie półfinałowy pojedynek z parą krzywych zwycięstw. Rumuński Halep, dwukrotny mistrz Wielkiego Szlema i zwycięzca Indian Wells w 2015 roku, potrzebował zaledwie 53 minut, aby pokonać Chorwatkę Petrę Martic 6-1, 6-1. Polak Świątek przemknął obok American Madison Keys 6-1, 6-0 w 56 minut. Była to mile widziana szansa na szybkie tempo dla Świątek, która w każdym z trzech pierwszych meczów musiała się zmobilizować.