Arsenal wygrał w Zurychu, Man United pokonany w Lidze Europy

Brazylijski nastolatek Marquinhos zadebiutował w Arsenale, strzelając gola otwierającego i ustanawiając drugi w wygranym 2:1 meczu z Zurychem

LONDYN: Cristiano Ronaldo wrócił do początkowego składu, ale Real Sociedad nadal zdenerwował Manchester United 1:0 na Old Trafford w meczu otwierającym Ligę Europy w czwartek.

Po nieudanym transferze do klubu Ligi Mistrzów gwiazdor musiał zadowolić się grą w europejskich rozgrywkach drugiego rzędu po raz pierwszy od 2002 roku ze Sportingiem Lizbona.

Ronaldo po raz ostatni wystartował w przegranym 4:0 meczu z Brentford 13 sierpnia, zanim United odniósł cztery zwycięstwa z rzędu w Premier League. Menedżer United, Erik ten Hag, wykorzystał Portugalską gwiazdę z ławki podczas zwycięskiej passy.

Przed pierwszym meczem fazy grupowej uczczono minutą ciszy, by oddać hołd królowej Elżbiecie II, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat.

Obie drużyny nosiły czarne opaski na ramionach, a flagi na Old Trafford znajdowały się przy połowie masztu.

„Klub docenia jej ogromny wkład w życie publiczne, w tym sport, zarówno tutaj, w Wielkiej Brytanii, w krajach Wspólnoty Narodów, jak i na całym świecie” – powiedział United w oświadczeniu.

Brazylijski nastolatek Marquinhos zadebiutował w Arsenale, strzelając bramkę otwierającą i ustanowił drugi w wygranym 2:1 meczu z Zurychem w meczu otwarcia fazy grupowej.

Eddie Nketiah strzelił zwycięskiego gola po tym, jak Zurych wyrównał z rzutu karnego przyznanego za faul, gdy Arsenal odrobił straty po niedzielnej przegranej 3:1 z United – ich pierwszej porażce w Premier League w tym sezonie.

Lazio rozpoczęło swoją kampanię od zwycięstwa 4:2 nad Feyenoordem, ale włoski klub Roma przegrał 2:1 z Ludogorets w Bułgarii.

W trzeciej lidze Ligi Konferencyjnej Europy West Ham zebrał się w drugiej połowie, by pokonać rumuński FCSB 3-1 w Londynie.

W innym miejscu Villarreal pokonał Lecha Poznań 4:3, a Fiorentina 1:1 u siebie z mistrzem Łotwy RFS.

Rozpoczęcie meczu Nicei z Kolonią w ECL zostało opóźnione z powodu walk kibiców na trybunach stadionu Allianz Riviera. Kickoff został przesunięty o 55 minut. Mecz zakończył się remisem 1:1.

Liga Europy

Brais Mendez skonwertował się z miejsca dla Realu Sociedad w drugiej połowie na Old Trafford, trafiając w dolny róg bramki Davida de Gea. Karę za piłkę ręczną wykonał obrońca Lisandro Martinez. Było to pierwsze zwycięstwo Realu Sociedad nad United w europejskich rozgrywkach.

Duet Nketiah i Marquinhos był zaangażowany w decydujące momenty zwycięstwa Arsenalu, podczas gdy bramkarz Stanów Zjednoczonych Matt Turner zadebiutował dla Kanonierów po letnim transferze z rewolucji Nowej Anglii w Major League Soccer.

Nketiah trafił do siatki, strzelając głową w drugiej połowie między nogami bramkarza Zurychu Yanicka Brechera po dośrodkowaniu Marquinhosa, który tego lata przeszedł do Arsenalu z Sao Paulo.

W powrocie londyńskiego klubu do europejskiej piłki nożnej po rocznej nieobecności 19-letni Marquinhos spotkał się z dośrodkowaniem Nketiaha z lewej strony na bok w górnym rogu i zakończył płynną kontrę w 16 minut po meczu.

Pomimo dominacji Arsenalu gospodarze wyrównali minutę przed przerwą po tym, jak Mirlind Kryeziu wysłał Turnera z niewłaściwego punktu.

W tej samej grupie A PSV Eindhoven zremisowało Bodo/Glimt 1-1.

Brazylijski napastnik Nonato strzelił ostatniego zwycięskiego zwycięzcę dla bułgarskiego klubu Ludogorets.

Po tym, jak Roma José Mourinho triumfowała w inauguracyjnej Lidze Konferencyjnej Europy w zeszłym sezonie, trener stara się o swój trzeci tytuł Ligi Europejskiej po zwycięstwach z Porto w 2003 roku i Manchesterem United w 2017 roku.

Środkowy napastnik Tammy Abraham nie był dostępny dla Mourinho z powodu problemu z barkiem.

Lazio bez wątpienia dało wynik meczu z Feyenoordem na Stadio Olimpico Rome, zdobywając trzy bramki w czasie krótszym niż pół godziny. Po golu zdobyli Luis Alberto, Felipe Anderson i Matías Vecino. Vecino dodał swojego drugiego w drugiej połowie, zanim Santiago Gimenez wycofał dwóch dla holenderskiej drużyny.

Włoskie władze zabroniły kibicom holenderskiego klubu podróżowania do Rzymu po tym, jak ich kibice starli się z policją i uszkodzili zabytkową fontannę podczas wycieczki w 2015 roku, by zmierzyć się z Romami.

Michy Batshuayi zszedł z ławki i dał Fenerbahce zwycięstwo u siebie 2:1 nad Dynamem Kijów.

Willian José wykorzystał rzut karny w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie i dołożył kolejny później w zwycięstwie Realu Betis 2:0 w Helsinkach.

Europejska Liga Konferencji

Jarrod Bowen z West Hamu skasował bramkę Andrieja Cordei w pierwszej połowie, strzelając z rzutu karnego przed bramkami Emersona i rezerwowego Michaila Antonio, który zapewnił sobie zwycięstwo na London Stadium, co było wzmocnieniem dla Hammers po słabym początku sezonu Premier League.

Francis Coquelin uderzył minutę przed czasem, aby Villarreal przypieczętował zwycięstwo.

Villarreal był w półfinale Ligi Mistrzów cztery miesiące temu, ale musiał zadowolić się Ligą Konferencyjną Europy po tym, jak w zeszłym sezonie zajął siódme miejsce w Hiszpanii.W drugiej edycji Ligi Konferencji Europy drużyny z Kosowa, Liechtensteinu i Litwy dały swoim krajom pierwszego w historii reprezentanta w fazie grupowej rozgrywek UEFA.

Wszystkie ich mecze zakończyły się remisem. Ballkani z Kosowa zremisował 1-1 z Klużem, a Vaduz z Liechtensteinu i litewski Žalgiris rozegrali bezbramkowe mecze odpowiednio z Apollonem Limassolem i Slovanem Bratysławą.

Ponadto szkockie serca zostały pokonane przez Stambuł Başakşehir 4:0 w Edynburgu, a spóźniony rzut karny Fabio Silvy dał Anderlechtowi zwycięstwo 1:0 z Silkeborg.