La Liga: Getafe kończy niepokonaną passę Realu Madryt; wyczerpana Barcelona wygrywa ciasna wygrana z Realem Mallorca

Wczesny gol tureckiego napastnika Enesa Unala zszokował lidera LaLigi, Realu Madryt, który przegrał w niedzielę 0:1 z Getafe i zakończył serię bez porażki, która trwała 15 meczów we wszystkich rozgrywkach. Z 46 punktami w 20 meczach Real Madryt nadal jest na szczycie, ale nie jest tak komfortowy jak wcześniej. Sevilla jest druga z 38 punktami i dwoma meczami w rozdaniu, aw poniedziałek odwiedzi drugi od dołu Cadiz.

Getafe, prowadzone przez byłego menedżera Watford, Quique Sancheza Floresa, przedłużyło swoją passę niepokonanych w LaLiga do sześciu meczów i zajmuje 16. miejsce w tabeli, trzy punkty powyżej strefy spadkowej. To było ich pierwsze zwycięstwo nad Realem od dekady. Unal strzelił niskim, mocnym uderzeniem w dziewiątej minucie po tym, jak zmusił obrońcę Realu Edera Militao do oddania piłki w polu karnym.

„Bądźmy szczerzy, przegraliśmy z powodu rzadkiego indywidualnego błędu Militao, który jest prawdopodobnie naszym najlepszym graczem w tym sezonie” – powiedział dziennikarzom Real pomocnik Casemiro. „Naprawdę się staraliśmy, ale ich opiekun był zainspirowany. Nie byliśmy dzisiaj w najlepszej formie. W Realu Madryt musimy grać lepiej; nie można w ten sposób przegrać żadnej gry”.

Real Madryt miał prawie 75% posiadania piłki, ale podczas całego meczu oddał tylko cztery celne strzały.

– Nie ma wiele do powiedzenia po takim meczu – powiedział trener Carlo Ancelotti. „Wyglądało na to, że po Bożym Narodzeniu nasz zespół wziął jeszcze kilka dni wakacji”.

Zespół wyraźnie przegapił iskrę, którą zwykle przynosi napastnik Vinicius Jr, ponieważ Brazylijczyk był nieobecny po pozytywnym teście COVID-19 w środę. Belgijski pomocnik Eden Hazard został powołany do ławki rezerwowych po raz drugi z rzędu przez Ancelottiego po trzech miesiącach nieobecności w pierwszej jedenastce.

Hazard pojawił się w drugiej połowie, ale niewiele przyczynił się do prawdopodobnie najgorszego meczu Realu Madryt w tym sezonie.

Chorwacki pomocnik Luka Modric był jedyną pozytywną nutą dla liderów, ponieważ stworzył większość okazji Realu, w tym strzał z dystansu w pierwszej połowie, który uderzył w poprzeczkę.

***

Strzał głową napastnika Barcelony, Luuk de Jong w pierwszej połowie i wspaniały czas doliczony przez Marca-Andre ter Stegena, zapewniły zwycięstwo 1:0 na Majorce w niedzielę w meczu, w którym Katalończycy stracili 14 graczy z powodu COVID-19, kontuzje i zawieszenia. Barca awansowała o dwa miejsca na piąte z 31 punktami z 19 meczów, o jeden punkt za Atletico Madryt na czwartym miejscu i 15 stratą do lidera Realu Madryt, który rozegrał jeden mecz więcej.

To był czas na odszkodowanie dla napastnika De Jong po kilku doniesieniach medialnych, że Barca chce go przenieść w tym miesiącu.

Zdobył drugiego gola od czasu przyjazdu z Sewilli w zamkniętym sezonie - swojego pierwszego od ponad trzech miesięcy.

Holender był najlepszym piłkarzem Barki w niedzielę, gdyż w pierwszej połowie dwukrotnie trafił w słupek, raz kopnięciem roweru. Gol padł tuż przed przerwą, gdy po dośrodkowaniu Oscara Minguezy z bliskiej odległości skierował do domu piłkę.

Barca dominowała w grze do ostatnich minut, kiedy Mallorca zaczęła naciskać na wyrównanie i prawie go dostała.

Ter Stegen obronił Barcę w doliczonym czasie gry niewiarygodnym refleksem w stylu piłki ręcznej prawą ręką, obalając Jaume Costę, którego uderzenie z bliskiej odległości wyglądało na pewną bramkę.

ZŁOTE PUNKTY

„To było dla nas historyczne zwycięstwo, nie przesadzam” – powiedział dziennikarzom Xavi. "Brakuje tak wielu zawodników, aby wrócić do domu z wygraną - to trzy punkty na wagę złota." "Młodzi zawodnicy pojawili się i Ter Stegen zatrzymał się na wieki. Jestem podekscytowany, że udało nam się wygrać”. Barca odbyła podróż bez zawieszonego Sergio Busquetsa, pięciu kontuzjowanych graczy (Ansu Fati, Pedri, Memphis Depay, Martin Braithwaite i Sergi Roberto) i ośmiu z powodu wybuchu COVID-19 podczas klub (Sergino Dest, Philippe Coutinho, Ez Abde, Jordi Alba, Alex Balde, Ousmane Dembele, Gavi i Dani Alves).

Trener Xavi Hernandez, który powiedział w sobotę, że mecz był „niedorzeczny”, musiał wezwać dziewięciu graczy z młodzieżowej akademii Barki, rozpoczynając dwóch z nich, Iliasa Akhomacha i Ferrana Jutgla, z przodu obok De Jonga.

Ale to była noc Holendra, który poprowadził gości do zwycięstwa i powrotu do europejskich miejsc po raz pierwszy od listopada, kiedy Xavi zastąpił Ronalda Koemana na stanowisku trenera. „Ważne było, aby wygrać w niedzielę, kiedy Real Madryt, Betis, Rayo Vallecano i Real Sociedad stracili punkty” – powiedział dziennikarzom obrońca Barki Eric Garcia.

„Udało nam się przezwyciężyć bardzo skomplikowaną sytuację, w której brakowało wielu kluczowych graczy. Ostatecznie jesteśmy winni Ter Stegenowi 71% naszej wygranej. Ten przystanek był niesamowity”.