Barty, Osaka Advance, Nadal ma Walkover na australijskich rozgrzewkach

Najwyżej sklasyfikowany Ash Barty dotarł do półfinału Adelaide International z wygraną 6:3, 6:4 nad mistrzynią Australian Open 2020 Sofią Kenin w piątek, a Rafael Nadal awansował w Melbourne poprzez walkowera w turniejach tuningowych przed pierwszym w tym roku Wielkim Szlemem wydarzenie.

Barty użyła swojego zwykłego uderzenia z bekhendu i potężnego drajwu forhendem, ale trafiła także 17 asów i zdobyła 31 z 32 punktów w swoim pierwszym serwisie, aby awansować. Barty przegrał z Keninem w półfinale Australian Open w Melbourne Park dwa lata temu.

„Byłem w stanie całkiem nieźle zadbać o moje gry serwisowe i granie tutaj ponownie było świetną zabawą, aby uzyskać trochę więcej czasu na korcie i zacząć grać trochę lepiej” – powiedział Barty.

W środę Barty pokonała Coco Gauff w trzech setach w otwierającym sezon po prawie czterech miesiącach od ostatniego występu w zawodach.

„Tego właśnie chcesz. Miło jest przyjść tutaj od samego początku i wiedzieć, że musisz osiągnąć swój najlepszy poziom” – powiedział mistrz Wimbledonu 2021. „Oczywiście patrząc na te dwa ostatnie mecze, wciąż jest wiele do zrobienia”.

Barty zmierzy się w półfinale z obrończynią tytułu Igą Świątek. Mistrz French Open 2020 pokonał dwukrotną mistrzynię Australian Open Victorię Azarenkę 6-3, 2-6, 6-1.

Wcześniej siódma rozstawiona Elena Rybakina pokonała Shelby Rogers 3-6, 6-3, 6-2 i awansowała do półfinału.

Nadal, 20-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema w singlu, awansował bez zajmowania boiska, gdy wycofał się holenderski przeciwnik Tallon Griekspoor. To było zaledwie jeden dzień po tym, jak Nadal zagrał i wygrał swój pierwszy mecz rywalizacji od pięciu miesięcy, pokonując w równych setach Ricardasa Berankisa.

Nadal zmierzy się w sobotę z niewystawionym Emilem Ruusuvuori o miejsce w finale. Ruusuvuori pokonał Alexa Molcana 6-2, 6-1.

W piątkowym meczu innych mężczyzn Marin Cilic i najwyżej rozstawiony Gael Monfils wygrali w ćwierćfinale Adelaide International. Cilic pokonał Laslo Djere 6-3, 6-2, a Monfils pokonał szóstego Tommy'ego Paula 6-4, 6-1.

Najwyżej rozstawiona Naomi Osaka i druga rozstawiona Simona Halep awansowały do ​​półfinału turnieju strojenia Summer Set 1 w Melbourne. Osaka pokonała Andre Petkovica 6-1, 7-5, a Halep pokonał Viktoriję Golubic 6-2, 5-7, 6-4.

Pomimo wygranej Halep była jej zwykłą krytyczną postacią.

„Nic dzisiaj nie działało” – powiedziała Halep podczas przesłuchania w sądzie. „Dużo ze sobą walczyłem i trudno mi było zapanować nad emocjami, ale ona postawiła mnie w takiej sytuacji i wywierała na mnie presję. Ale jeśli chcesz wygrać, nie poddawaj się”.

W ćwierćfinale WTA Summer Set 2 w Melbourne Amanda Anisimova pokonała Irina-Camelia Begu 2-6, 6-3, 6-2, a Daria Kasatkina pokonała Nurię Parrizas Diaz 7:5, 6:1.

Turnieje Adelaide i Melbourne to dwa z sześciu wydarzeń, które zostaną zorganizowane w Australii w tym tygodniu przed turniejem otwierającym sezon w Melbourne Park, który rozpocznie się 17 stycznia.