Organizuj rajdy Kamerunu, aby wygrać otwieracz Pucharu Narodów Afryki

Gospodarz Kamerun odpadł z dwóch rzutów karnych w ciągu ośmiu minut pod koniec pierwszej połowy, aby pokonać Burkina Faso 2:1 w niedzielę w meczu otwarcia Pucharu Narodów Afryki.

Kapitan Vincent Aboubakar strzelił oba rzuty karne, spokojnie przesuwając pierwszego na prawą stronę bramki, a drugiego na lewą, aby zakończyć powrót, który sprawił, że kibice gospodarzy odetchnęli z ulgą.

Kamerun czekał z trzyletnim opóźnieniem na organizację tego Pucharu Afryki po tym, jak został pozbawiony turnieju 2019, a następnie zobaczył, że jego gospodarz 2021 został opóźniony o rok z powodu pandemii koronawirusa.

Wydawało się, że czekanie nie będzie tego warte, gdy Gustavo Sangaré poprowadził Burkina Faso z woleja na prowadzenie w 24. minucie na stadionie Olembe w Jaunde.

Strzelił gola po tym, jak Burkina Faso wybił piłkę głową z linii i trafił w poprzeczkę w tym samym ruchu.

Ale Burkina Faso straciło prowadzenie dwoma lekkomyślnymi obrońcami pod koniec pierwszej połowy.

Bertrand Traoré wdarł się do André-Franka Zambo Anguissę, aby oddać Kamerunowi pierwszą rzut karny, co zostało potwierdzone dopiero po konsultacji z VAR sędzią Mustapha Ghorbalem z Algierii.

Po raz pierwszy VAR jest używany we wszystkich meczach Pucharu Afryki. Był używany od ćwierćfinału na ostatnim Pucharze Afryki.

Niedługo potem Issoufou Dayo błędnie zmierzył się z wślizgiem i faulował Nouhou Tolo, a Aboubakar ponownie strzelił bramkę z miejsca po trzech minutach doliczonego czasu pierwszej połowy.

VAR ponownie znalazł się w centrum uwagi w drugiej połowie, kiedy była długa ocena, która nie pozwoliła Kamerunowi na zdobycie trzeciego gola na spalonym.

Puchar Afryki oficjalnie rozpoczął się krótką ceremonią otwarcia kilka godzin wcześniej na stadionie Olembe. Piłkarska wizytówka kontynentu będzie rozgrywana w cieniu pandemii koronawirusa i globalnego wzrostu liczby przypadków.

Prezydent FIFA Gianni Infantino wziął udział w ceremonii otwarcia, podobnie jak 88-letni prezydent Kamerunu Paul Biya, który od 1982 roku kieruje krajem Afryki Środkowej.

Republika Zielonego Przylądka gra z Etiopią w drugim meczu grupy A w dniu otwarcia.