Społeczeństwo Wiadomości

Tajscy sportowcy paraolimpijscy błyszczą na międzynarodowym poziomie

Zawodnicy reprezentacji Tajlandii na wózkach inwalidzkich są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie, biorąc pod uwagę ich wspaniałe występy na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Nic więc dziwnego, że drużyna narodowa U-23 zdobyła siedem ciężko zarobionych medali w wyścigach na wózkach na Azjatyckich Igrzyskach Para Młodych w Bahrajnie 2021 pod koniec ubiegłego roku.

Hyatfah Chuiaui, jedyna kobieta, która zakwalifikowała się do zawodów, zdobyła złote medale zarówno w biegu na 200m, jak i 1500m. Athiwat Paeng-nuea zdobył cztery złote medale w biegach na 100m, 200m, 400m i 800m, podczas gdy Phatthanachai Srikamwiang przywiózł do domu brązowy medal na dystansie 800m.

Medaliści reprezentowali prowincje Sakon Nakhon, Khon Kaen i Ubon Ratchathani. Trener Supot Phengpoom powiedział, że młodzi ludzie, z których dwoje ma 19 lat, mieli dyscyplinę do ciężkiej pracy i odpierania rywalizacji z czołowymi rywalami Azji.

Powiedział, że plan taktyczny polegał po prostu na tym, aby wyszli i dawali z siebie wszystko, jednocześnie minimalizując błędy. Nie było presji zdobywania medali, a raczej gromadzenia doświadczenia meczowego, które jest integralną częścią ich ostatecznego sukcesu w sporcie.

Dzieląc się radością z wyniku turnieju, Supot zauważył: „Podczas gdy ci sportowcy ścigają się na wózkach już od jakiegoś czasu, nie wszyscy z nich przeszli odpowiednie treningi do niedawna, kiedy przystąpili do naszego programu obozowego.

„Sześć złotych medali i brąz było niesamowitym wyczynem i z całego serca przypisuję to ich wytrwałości i determinacji. Większość z tych młodych ludzi pochodzi z rodzin z klasy niższej i średniej i ma głębokie pragnienie podążania śladami swoich starszych paraolimpijskich odpowiedników którym udało się przynieść sławę i fortunę swoim rodzinom. Dzielą wspólne zmagania życiowe, a zatem ich pragnienie wykorzystania swojego talentu do uzyskania stabilności finansowej jest jedną z wielu sił prowadzących ich do perfekcji.

Supot powiedział, że Athiwat ma dopiero 19 lat, ale już ma portfolio z gwiazdami, które zdobyło złoto i srebro na Igrzyskach Paraolimpijskich 2020 w Japonii. Tymczasem inni sportowcy zdobyli uznanie na poziomie krajowym.

„Ciężko pracowałem nad swoją techniką i dzięki wsparciu moich trenerów byłem w stanie pokonać moich przeciwników. Mam nadzieję, że pewnego dnia zakwalifikuję się i zdobędę medale na Paraolimpiadzie. Zwycięstwo w Bahrajnie wprawiło mnie na tor” – powiedział Hyatfah.