Știri

Pakistan - Ivan, fără cap de serie, a câștigat titlul World Jr Tennis C'ships

Pakistan (bbabo.net), - ISLAMABAD: Ivan Iutkin, din Rusia, fără cap de serie, a câștigat sâmbătă, la Complexul de tenis PTF-S DA, titlul de simplu băieți la Campionatele Mondiale de tenis pentru juniori ITF Pakistan AJ Towers.

Ivan Iutkin din Rusia, fără cap de serie, a câștigat titlul de simplu la băieți, eliminând a cincea cap de serie Aldiyar Abzhan din Kazahstan într-un set drept 6-3 6-1, Meciul a durat 40 de minute. Ivan Iutkin a afișat un joc agresiv și nu a lăsat adversarul să se așeze pe tot parcursul meciului. În primul set Ivan a spart jocul al 4-lea, al 6-lea și al 9-lea din Aldiyar și a încheiat setul la 6-3. În setul doi, Ivan a dat dovadă de viteză remarcabilă și a dat dovadă de un tenis excelent și a câștigat cu ușurință setul doi la 6-1.

Cap de serie Andra Izabella Sirbu din România a anexat titlul de simplu fete într-un meci interesant în două seturi împotriva a doua cap de serie, Tamara Ermakova, din Rusia, 7-6(2) 7-5, care a durat 1 oră 51 de minute. Tamara Ermakova a luat un start fulger pentru a sparge primul și al treilea joc al Andrei cu un avans de 4-0 în setul de deschidere. Andra Izabella a ripostat cu curaj și a jucat un tenis excelent de la linia de bază și a egalat setul cu 4-4, totul prin spargerea jocului al 6-lea și al 8-lea al Tamara. În această etapă, ambii jucători își țin serviciul respectiv jucând în apărare și scorul a urcat la 6-6 toate. În tie break, Andra Sîrbu a preluat din nou conducerea afișând un tenis exaltant pentru a încheia tie break-ul la 7-2. În setul doi, Tamara a preluat din nou conducerea cu 4-1, spargând al 4-lea joc al Andrei Izabella, lovind niște lovituri incredibile. Andar Izabella a schimbat tiparul jocului; Nu numai că egalează setul la 5-5, dar a depășit și nervii Tamara și a spart cele 11 jocuri și menține avantajul 6-5. În al 12-lea joc, Andra a jucat bine și a terminat meciul la 7-5 și a câștigat puncte valoroase în clasamentul mondial pentru a-și îmbunătăți clasamentul internațional.

În runda de calificare a celui de-al 2-lea ITF Pakistan, Elaan Syed Dilawar Abbas Memorial World Junior Tenis Championships, Mars Argun (TUR), Esref Kaan Kacar (TUR), Mohammad Ali (CAN) și Yahya Musa Luni (GBR) s-au calificat pentru tablourile principale ale eveniment prin învingerea adversarilor lor în seturi drepte.

Tariq Mehmood Murtaza, președintele Autorității de Dezvoltare Rawalpindi și președintele Asociației de Tenis din Islamabad, au fost invitați șef, în timp ce Afan Aziz, CEO al AJ Towers (Grupul Aziz), care a fost și invitatul de onoare, a distribuit premii printre câștigători și pe locul secund.

Anterior, ambasadorul Yerzhan Kistafin al Kazahstanului a asistat la finala de simplu fete și a interacționat cu jucătorii, antrenorii, părinții și oficialii participanți. El a apreciat organizarea și aranjamentele administrative ale activității sănătoase pentru dezvoltarea tenisului în Pakistan. Hassan Baig SEVP și Sq. Ldr. Asociația de tenis Naveed Iqbal SVP Islamabad împreună cu secretarul col. (R) Gul Rehman PTF au fost de asemenea prezenți cu ocazia.

În finala de simplu băieți, Ivan Iutkin (RUS) l-a învins pe Aldiyar Abzhan (KAZ) cu ​​6-3 și 6-1. În finala de simplu fete, Andra Izabella Sirbu (ROU) a învins-o pe Tamara Ermakova (RUS) cu 7-6(2) 7-5.