Știri

Au vrut mai mult, s-a dovedit ca întotdeauna: schiorii armeni nu au surprins la Jocurile Olimpice

Caucaz (bbabo.net), - Schiorii armeni nu au avut rezultate bune la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Cel mai bun rezultat dintre reprezentanții republicii solare la acest gen de competiție olimpică l-a arătat Mikayel Mikaelyan, care a ocupat locul 61 la cursa de 15 km în stil clasic, a informat presa locală astăzi, 11 februarie.

100 de schiori trebuiau să înceapă cursa, dar cehul Jan Pehoushek și belarusul Alexander Voronov nu au luat startul. Astfel, numărul începătorilor a scăzut la 98. Lupta pentru medalii, așa cum era de așteptat, a fost în principal între schiori ruși, norvegieni și finlandezi.

În condițiile celei mai serioase competiții, Mikaelyan a început pe locul 59. Anterior, sportivul armean, care a ocupat locul 47 la skiatlon, a spus că se aștepta la mai mult de la cursa de schi la o distanță de 15 kilometri. Rezultatul a fost un rezultat și mai modest sub forma a 61 de finisaje.

Titlul de campion olimpic a fost câștigat de finlandezul Iivo Niskanen. Rusul Alexander Bolshunov a devenit al doilea, iar bronzul i-a revenit norvegianului Johannes Klebo.

Doi sportivi - reprezentantul Nigeriei Samuel Ikpefan și schiorul din Turcia Yusuf Emre Fyrat au părăsit cursa înainte de a ajunge la linia de sosire.

Schiorii Katya Galstyan și Angelina Muradyan au reprezentat și Armenia la Jocurile Olimpice în curs. Primul a ocupat locul 80 la sprint, iar la cursa de 10 km stilul clasic a fost pe locul 74. Debutantul Jocurilor Muradyan în cursa de 10 km în stil clasic a fost pe locul 94.