Știri

Maccabi Tel Aviv a învins CSKA Moscova în Euroliga de baschet

Campioana israeliană Maccabi Tel Aviv a învins-o joi seară pe campioana Rusiei, CSKA Moscova, cu 84-75, în etapa a 26-a a Euroliga de baschet.

Gazdele israeliene au obținut a 11-a victorie din 23 de jocuri, în timp ce CSKA rămâne cu 14 victorii din 24 de jocuri.

Aproximativ 11.000 de fani de la Menorah Mivtachim Arena din orașul de coastă Tel Aviv au văzut echipa gazdă dominând primul sfert care s-a încheiat cu 23-17, grație punctelor lui Scottie Wilbekin și recuperărilor lui Ante Zizic.

Jalen Reynolds și John DiBartolomeo au început puternic al doilea sfert, iar împreună cu Wilbekin și Keenan Evans Maccabi au urcat ulterior la 49-28 la pauză.

DiBartolomeo, Wilbekin și Reynolds au continuat să domine jocul, pe drumul spre 67-46 la finalul celui de-al treilea sfert.

Gabriel Lundberg la ajutat pe CSKA să reducă diferența, dar era prea târziu pentru a reveni în joc.

Wilbekin a marcat 23 de puncte, iar Zizic a adăugat încă 14.

Lundberg a condus marcatorii CSKA cu 17 puncte, în timp ce Nikola Milutinov a adăugat 12 puncte.

Maccabi va juca următorul meci în Turcia împotriva lui Anadolu Efes, în timp ce CSKA se va confrunta cu Bayern Munchen în Germania, ambele meciuri urmând să se joace pe 24 februarie. ■