Știri

Jucătorii de hochei elvețieni i-au învins pe cehi, ajungând în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice

Echipa națională de hochei pe gheață a Elveției a învins Cehia în runda de playoff a turneului olimpic de la Beijing.

Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 4:2. Andres Ambul (minutul 15), Killian Motte (16), Denis Malgin (30) și Rafael Diaz (55) au marcat printre câștigători. Cehii au marcat goluri cu Lukas Klok (11) și Roman Cervenka (56).

Astfel, echipa elvețiană a ajuns în sferturile de finală ale turneului olimpic, unde se vor întâlni cu echipa finlandeză. Acest meci va avea loc pe 16 februarie.

În aceeași zi, naționala Rusiei aflată în sferturi de finală va concura cu danezii, care au învins marți echipa Letoniei.