Știri

Rangers uimesc Dortmund în timp ce Barca și Napoli egalează în Europa League

PARIS - Rangers i-au uimit joi pe Borussia Dortmund cu 4-2 în Europa League, în timp ce Barcelona a trebuit să vină din spate pentru a remiza acasă cu Napoli, 1-1, în meciul din prima manșă.

La Dortmund, James Tavernier i-a adus Rangers în avantaj cu un penalty în minutul 38, după un handbal al lui Dan-Axel Zagadou dintr-un corner.

Trei minute mai târziu, Dortmund nu a reușit să facă față unui corner de la Rangers.

Joe Aribo a făcut semn cu capul spre stâlpul îndepărtat, unde Alfredo Morelos a fost nemarcat și a marcat din apropiere.

La patru minute după pauză, Ryan Kent, care a chinuit Dortmund toată noaptea, l-a găsit pe John Lundstram care a marcat cu o lovitură puternică.

Jude Bellingham a răspuns pentru echipa gazdă cu un șut răgușit cu piciorul stâng.

Dar la două minute după aceea, Rangers a marcat din nou, când Zagadou, încercând să-l priveze pe Morelos de o nouă atingere, a deviat mingea în propria poartă.

Pedro Guerreiro a redus deficitul la opt minute rămase cu un stângaci feroce de la distanță lungă, dar Rangers a supraviețuit fără alte sperieturi.

„Este o noapte grozavă, dar doar o noapte grozavă”, a spus managerul Rangers, Giovanni van Bronckhorst.

"Nu am ajuns în runda următoare, ceea ce ne dorim. Știm că trebuie să avem o performanță bună săptămâna viitoare."

Napoli a câștigat un egal cu 1-1 la Barcelona.

Oaspeții, provocându-se pentru titlul din Serie A, au deschis scorul în Nou Camp împotriva unei echipe gazdă care se luptă doar pentru a termina în primii patru în La Liga.

Mijlocașul polonez Piotr Zielinski a alergat pe propriul său recuper pentru a trânti mingea în poartă după 29 de minute.

Barcelona a dominat din ce în ce mai mult posesia, dar a avut nevoie de unul dintre cele patru penaltyuri acordate pentru handbal de către VAR în Europa League joi pentru a egala.

Centrarea lui Adama Traore l-a lovit pe Juan Jesus la braț în minutul 59.

Ferran Torres a transformat penalty-ul cu încredere pentru primul său gol pe Camp Nou pentru Barcelona, ​​dar calmul lui l-a părăsit când a lovit două ocazii bune peste bară, în timp ce Barcelona domina ultimele etape.

- „Nu e prietenos” -

„Am jucat un fotbal foarte bun”, a spus antrenorul Barca, Xavi.

"Dar desigur, nu este un amical, este Europa League. Rezultatul este insuficient, dar sunt foarte mulțumit de performanță."

Real Betis, care s-a impus cu 3-2 la Zenit Sankt Petersburg, și Sevilla, care a învins-o pe Dinamo Zagreb cu 3-1, ambele au rămas pe drumul spre finala din orașul natal.

Ivan Rakitic a adus Sevilla în avantaj de la fața locului.

Următoarele trei goluri au venit în patru minute chiar înainte de pauză.

Mislav Orsic a egalat pentru oaspeți, dar Sevilla a răspuns rapid prin Lucas Ocampos și Anthony Martial, cu primul său gol de când a sosit de la Manchester United.

Zenit, care a jucat doar amicale de la ultimul meci din Liga Rusă, pe 12 decembrie, a părut ruginit la start, acordându-le lui Guido Rodriguez și Willian Jose în primele 18 minute.

Artem Dzyuba și Malcolm au adus la egalitate Zenit cu goluri la trei minute, dar gazdele i-au prezentat apoi pe Betis câștigătorul în minutul 41.

Aitor Ruibal l-a luat în ambuscadă pe Yaroslav Rakitskyy și l-a găsit pe Andres Guardado care a învârtit mingea în poartă.

Real Sociedad a remizat 2-2 în deplasare cu RB Leipzig.

Bascii au condus de două ori, prima cu un gol al fundașului Robin Le Normand. Christopher Nkunku a egalat.

Mikel Oyarzabal a restabilit conducerea cu un penalty, dar Emil Forsberg a egalat de la fața locului la opt minute rămase.

Atalanta a venit din spate pentru a devansa Olympiacos cu 2-1 la Bergamo.

Fundașul albanez, Berat Djimsiti, care nu mai marcase din noiembrie 2018, a lovit de două ori în două minute de la corner.

La Tiraspol, Braga a dominat posesia și a avut mai multe încercări de gol, dar Sheriff a câștigat cu 2-0.

Mijlocașul luxemburghez Sebastien Thill a transformat un penalty în prima repriză și, cu Braga apăsând, Sheriff a sigilat victoria la contraatac în minutul 83, cu un gol al lor Adama Traore.

În Europa Conference League, Celtic a avut o seară mai puțin distinsă decât rivalii lor de la Glasgow, pierzând cu 3-1 acasă în fața norvegiei Bodo/Glimt.

Leicester a răspuns după ce Vito Hammershoj-Mistrati de la Randers a anulat un gol anterior de Wilfried Ndidi chiar înainte de pauză.

Golurile lui Harvey Barnes, Patson Daka și Kiernan Dewsbury-Hall au asigurat o victorie cu 4-1.