Știri

Croația - Rezumatul rundei 30 a HNL: Dinamo se întoarce împotriva Rijeka pentru a rămâne în top

Croația (bbabo.net), - Slobodan Kadic 11 aprilie 2022 - Etapa a 30-a a Ligii întâi croate a avut loc în perioada 8 - 10 aprilie 2022. În această rundă, Hajduk și Osijek au câștigat la limită împotriva lui Šibenik și Slaven Belupo, în timp ce Dinamo a revenit pentru a învinge Rijeka în minutul 86. Iată recapitularea rundei 30 a HNL.

Gorica v. Istra 1961 (1:1)

Gorica și Istra au deschis runda a 30-a vineri, 8 aprilie 2022, în fața a 1.086 de fani din Velika Gorica.

În timp ce prima repriză a mers fără goluri, Drena Belo a pus-o pe Istra în avantaj pentru 0:1 în minutul 55. La mai puțin de 10 minute mai târziu, Mitrovic a egalat pentru 1:1, care a fost scorul final.

Gorica se află în prezent pe locul 6 cu 40 de puncte, în timp ce Istra este pe locul 8 cu 26.

HR. Dragovoljac v. Lokomotiva (1:1)

Dragovoljac și Lokomotiva s-au întâlnit sâmbătă, 9 aprilie 2022, în fața a 50 de suporteri la Zagreb.

Peric l-a pus în avantaj pe Dragovoljac în minutul 24 pentru 1:0 la repriză. Cu toate acestea, Maric nu a egalat pentru Lokomotiva până în minutul 82 pentru finalul 1:1.

Dragovoljac este momentan pe ultimul loc cu 15 puncte, în timp ce Lokomotiva este pe locul 5 cu 40.

Hajduk contra Sibenik (2:1)

Hajduk și Sibenik s-au întâlnit sâmbătă, 9 aprilie 2022, în fața a 8.645 de fani pe stadionul Poljud din Split.

Krovinovic l-a pus pe Hajduk în avantaj în minutul 31 pentru 1:0 la repriză. Curic a egalat pentru Sibenik în minutul 54 pentru 1:1. Un corner de Krovinovic trimis în suprafața de pedeapsă în minutul 87 a găsit spatele capului lui Elez pentru finalul 2:1 pentru Hajduk.

Hajduk este în prezent pe locul 3 cu 56 de puncte și un joc în mână, în timp ce Sibenik este pe locul 9 cu 26.

Slaven Belupo v. Osijek (0:1)

Belupo și Osijek s-au întâlnit duminică, 10 aprilie 2022, în fața a 669 de fani la Koprivnica.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 33, când Caktas a marcat pentru 0:1.

Belupo este în prezent pe locul 7 cu 30 de puncte, în timp ce Osijek este pe locul 2 cu 61.

Rijeka v. Dinamo (1:2)

Rijeka și Dinamo au încheiat runda a 30-a cu derby-ul foarte așteptat de duminică, 10 aprilie 2022, pe stadionul Rujevica.

Cerin i-a dat lui Rijeka conducerea devreme în minutul 6 pentru 1:0 la repriză. Emreli și Ademi au marcat la 7 minute unul de celălalt în minutele 79 și 86, pentru a-l pune pe Dinamo în avantaj la 1:2. Kresic de la Rijeka a primit cartonaș roșu în minutul 4 de la oprire.

Rijeka se află în prezent pe locul 4 cu 55 de puncte, în timp ce Dinamo se află pe primul loc cu 63 și un joc în mână.

Tabelul HNL complet îl puteți vedea AICI.

Pentru a citi mai multe despre sporturile din Croația, urmați pagina dedicată a TCN.