Știri

Grigor Dimitrov se califică în sferturile de finală de simplu la turneul de tenis de la Melbourne

Melbourne, 6 ianuarie (bbabo.net)

Cel mai bun tenismen bulgar Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală de simplu la turneul de la Melbourne (Australia) cu un fond de premii de 521 de mii de dolari.

Dimitrov, clasat pe locul 3 în schemă, a obținut un succes dificil în primul său meci împotriva lui Facundo Bagnis (Argentina) cu 5: 7, 7: 6 (3), 6: 3 în 2:53.

În primul set, cei doi au schimbat o breșă la 3: 3, dar până la urmă Bagnis a reușit să ia pasa bulgarului pentru a doua oară și după o serie de trei jocuri consecutive a făcut o întoarcere de la 4: 5 la 7: 5 la preia conducerea..

În repriza secundă, cei doi au schimbat din nou o breșă, dar în tiebreak Dimitrov a reușit să se întoarcă de la 2:3 la 7:3 și să egaleze.

În setul al treilea decisiv, bulgarul a luat de două ori pasa adversarului și în al nouălea joc a reușit să închidă meciul cu a doua minge de meci.

În sferturile de finală, Dimitrov va juca alături de câștigătorul meciului dintre numărul 8 Mackenzie MacDonald (SUA) și Bottik van de Zandshulp (Olanda).

Mai târziu, astăzi, în perechi, Dimitrov și David Goffen (Belgia) au avansat în sferturile de finală împotriva nr. 6 Alexander Nedovesov (Kazahstan) și Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan).