Societate Știri

Canada zdrobește Suedia cu 11-0 pentru a ajunge în semifinalele olimpice de hochei feminin

Canada (bbabo.net), - Echipa de hochei feminin a Canadei a intrat cu ușurință în semifinale vineri, după ce a învins Suedia cu 11-0 la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Atacul fierbinte al echipei a fost pe deplin afișat în sferturile de finală, după ce atacantul Brianne Jenner a lansat scorul la doar trei minute de la începutul primei reprize.

Căpitanul Marie-Philip Poulin l-a găsit pe Jenner în fața porții suedeze; Jenner a evantaiat la prima lovitură, dar l-a băgat în al doilea sub suportul portarului, pentru a da Canada golul de a avea voie.

Jenner a mai marcat de două ori în joc pentru un hat trick, alăturându-se coechipierei Sarah Fillier cu câte trei goluri pe foaia de scor final. Ambii sunt la egalitate pentru conducerea turneului în goluri marcate cu câte opt în cinci jocuri.

Poulin și Sarah Nurse au condus echipa la puncte, cu patru fiecare. Natalie Spooner conduce turneul cu 13 puncte în cinci jocuri.

Când a sunat fluierul final, Canada a avut 11 goluri la 56 de șuturi. Echipa feminină a marcat acum 44 de goluri în cinci meciuri la 250 de șuturi, în timp ce a primit doar cinci goluri la 120 de șuturi.

Adversarul din semifinala Canadei nu a fost încă anunțat. Rivalul său, Statele Unite, a câștigat meciul din sferturile de finală împotriva Cehiei cu 4-1.

Canada rămâne neînvinsă la Beijing, încercând să recupereze medalia de aur, pe care a pierdut-o în fața SUA la Jocurile de iarnă din 2018 de la Pyeongchang.