Societate Știri

Chelsea FC îi dedică lui Roman Abramovici victoria de la Abu Dhabi

Fotbaliștii clubului englez „Chelsea” au devenit pentru prima dată câștigătorii campionatului mondial al cluburilor, care s-a încheiat la Abu Dhabi. În meciul final, câștigătorii Ligii Campionilor Europeni în prelungiri l-au învins pe proprietarul brazilianului Copa Libertadores „Palmeiras” - 2:1.

Antrenorul principal al echipei londoneze, Thomas Tuchel, a dedicat victoria patronului clubului, omul de afaceri rus Roman Abramovici. „Această victorie este pentru tine și pentru clubul tău. A fost posibil datorită contribuției tale, pasiunii tale”, a spus Tuchel.

Este de remarcat faptul că unul dintre cei mai bogați oameni de afaceri ruși a fost prezent pe podiumul Stadionului Mohammed bin Zayed în timpul meciului și după ce a fost fotografiat cu cupa.

Timpul principal al meciului final s-a încheiat la egalitate - 1:1. La golul lui Romelu Lukaku din minutul 55, brazilienii au răspuns cu o minge a lui Rafael Veig, care a transformat un penalty în minutul 64. În prelungiri, o lovitură de la 11 metri a fost deja atribuită poartei lui Palmeiras - mingea a fost marcată de Kyle Havertz în minutul 117.

Thomas Tuchel a câștigat al treilea titlu cu Chelsea anul acesta. Pe lângă triumful de la Cupa Mondială a Cluburilor, Tuchel a câștigat și Liga Campionilor și Supercupa Europei. Acesta este al 21-lea titlu al lui Roman Abramovici de când a achiziționat Chelsea în 2003.

Așadar, „aristocrații” au câștigat 5 campionate în Anglia, 2 Ligi Campionilor, 5 Cupe FA, 3 Cupe Ligii Angliei, 2 Ligi Europene, Supercupa UEFA, 2 Supercupe FA și Cupa Mondială a Cluburilor. Totodată, londonezii au câștigat Cupa Mondială a Cluburilor pentru prima dată în istoria lor.