Societate Știri

Christian Eriksen reînvie cariera internațională cu un gol la întoarcerea pentru Danemarca

Christian Eriksen a furat spectacolul într-o întoarcere emoționantă la echipa națională de fotbal a Danemarcei, marcând cu prima sa atingere după ce a ieșit de pe bancă împotriva Olandei, sâmbătă, la Amsterdam. Eriksen a tras în plasă la două minute după ce a fost trimis în repriza a doua, reducând avantajul gazdelor la 3-2.

Mijlocașul a marcat exact 288 de zile după ce a suferit un atac de cord aproape fatal în timp ce juca pentru Danemarca la turneul UEFA Euro 2020.

Amicalul de sâmbătă s-a încheiat cu o victorie cu 4-2 pentru Olanda, după ce atacantul olandez Steven Bergwijn a marcat o dotă pentru echipa sa.

Nathan Ake și Memphis Depay au adăugat celelalte goluri ale Olandei, în timp ce Jannik Vestergaard a marcat primul gol al Danemarcei la egalitate.

Eriksen a lovit, de asemenea, verticalul mai târziu în joc, deoarece nu a pierdut timpul să se potrivească înapoi în echipa Danemarcei.