Inter - Juventus: Inzaghi va lua Supercupa de la Torino într-un derby fierbinte?

Baku, 11 ianuarie,

Miercuri, 12 ianuarie, Juventus și Inter vor concura pentru Supercupa Italiei.

Inter și Juventus vor juca la Milano pe stadionul San Siro.

Campionii în vigoare ai țării sunt într-o formă excelentă: Inter are 12 victorii în ultimele 14 meciuri și o serie de patru victorii la rând, cu un scor total de 11-1. Negrii și albaștrii conduc Serie A și par a fi principalii favoriți în lupta pentru Scudetto.

Juventus a învins Roma cu 4:3 în weekend, iar această victorie ar putea fi un moment de cotitură. Bianconerii au fost cu 1:3 în urmă, dar în șapte minute au marcat trei goluri și au întors jocul. Aceste meciuri oferă de obicei un impuls puternic. Deși jocul de la Roma a arătat că Juventus nu este acum în regulă.

Pe de altă parte, Inter nu poate învinge Juventus timp de patru meciuri. În jocul din primul tur al campionatului, negru-albaștrii au fost aproape de victorie, dar Paolo Dybala a egalat scorul în minutul 89 - 1: 1. Dar ceea ce este absolut sigur: ambele echipe au fost bune în atac în ultima vreme: în ultimele patru meciuri, Inter a marcat 11 goluri, iar Juventus - nouă.

În 2017, actualul antrenor al lui Inter, Simone Inzaghi, a condus Lazio Roma și a învins-o pe Juventus Allegri cu 2:3 în Supercupă.