Salah ajută Egiptul să treacă peste minows

DOUALA: Mohamed Salah a revenit sâmbătă printre golurile pentru Egipt, când campionii record au învins Guineea-Bissau cu 1-0, după ce Nigeria și-a asigurat locul în optimile de finală ale Cupei Africii. Finalizarea pentru prima dată a lui Salah la stâlpul din spate în minutul 69, în Garoua, a pus în funcțiune campania lui și a Egiptului în Camerun, după ce au pierdut cu 1-0 în fața Nigeria în primul meci din Grupa D. Cu toate acestea, Guineea-Bissau a rămas plină de furie după o lovitură uluitoare din minutul 82 a lui Mama Balde a fost exclusă în urma unei revizuiri VAR.

Egiptul lui Carlos Queiroz, care a lovit și el de trei ori de lemn, acum trebuie doar să remizeze ultimul meci din grupă împotriva vecinilor Sudan, la Yaounde, miercuri, pentru a garanta trecerea în optimi. „A fost un meci foarte greu și am fost puțin norocoși. „Trebuie să câștigăm următorul joc acum pentru a ne califica și vom face tot posibilul pentru a merge cât de departe putem în turneu.” Salah, care nu a marcat niciun punct. dintre cele șase apariții ale sale anterioare cu Egipt în acest sezon, a lovit stâlpul cu doar 84 de secunde jucate, iar Mostafa Mohamed a lovit același drept mai târziu în prima repriză. Starul lui Liverpool a depășit în cele din urmă impasul la jumătatea reprizei secunde, când a întâlnit floatingul lui Amr El Solia. minge la stâlpul din spate cu un voleu amortizat pentru prima dată, care l-a învins pe portarul din Guineea-Bissau, Jonas Mendes. Suplogatorul Zizo a lovit și el pe lemn pentru Egipt, înainte ca lovitura superbă a lui Balde în colțul îndepărtat să fie exclusă de arbitru, la examinarea fundașului Oma. r Kamal la pământ. Mica națiune din Africa de Vest, Guineea-Bissau, apare la al treilea lor Afcon consecutiv, fără a s-a calificat niciodată înainte de 2017, dar încă mai caută prima victorie la turneu după opt încercări. În schimb, puterea continentală Nigeria s-a asigurat calificarea pentru faza eliminatorie datorită unei victorii cu 3-1 asupra Sudanului anterior, în aceeași locație din nordul Camerunului.

Cu fostul star de la Super Eagles, Augustine Eguavoen, la conducerea temporară, după demiterea de luna trecută a antrenorului german Gernot Rohr, Nigeria a rămas cu aceeași formație care a învins Egiptul. Samuel Chukwueze de la Villarreal a lovit în minutul al treilea, iar cei trei câștigători au marcat un al doilea gol. în circumstanțe puțin norocoase în timpul pauzei. Lovitura de cap a căpitanului William Troost-Ekong a ricosat de un fundaș sudanez și apoi de capul lui Taiwo Awoniyi și s-a răscolit sub portar. Moses Simon a adăugat un al treilea chiar la începutul reprizei secunde, cu Walieldin Khidir transformând o lovitură de consolare pentru Sudan. Super Eagles sunt acum siguri că vor ajunge în fruntea Grupei D, ceea ce înseamnă că vor rămâne la Garoua—aproape de granița cu statul nigerian Adamawa—pentru o egalitate de finală împotriva unui al treilea. -s-a plasat pe 23 ianuarie. „Pentru a fi campion, ar trebui să fii pregătit să joci împotriva oricărei echipe, așa că orice echipă care vine în calea noastră, vom fi pregătiți”, a spus Eguavoen. Meciurile de la Garoua, casa liderului camerunez. clubul Cotonsport, a atras mulțimi mai mari decât s-au văzut la majoritatea meciurilor din Cupa Națiunilor, cu cerința de a fi complet vaccinat împotriva Covid-19 și de a oferi un test negativ, părând să împiedice mulți fani să participe în țara nebună de fotbal. Duminica domnească campioana Algeria caută prima victorie atunci când joacă Guineea Ecuatorială la Douala, după ce Coasta de Fildeș se confruntă cu Sierra Leone în aceeași grupă E.

O echipă din Tunisia, care ratează o serie de jucători din cauza testelor pozitive pentru coronavirus, se confruntă cu Mauritania în orașul de coastă Limbe, după ce Gambia se confruntă cu Mali în aceeași locație. Atacantul ghanez Benjamin Tetteh a primit o suspendare de trei meciuri după ce a lovit un adversar în timpul unei mise. ceartă la sfârșitul remizei de vineri 1-1 cu Gabon. Tetteh a făcut o balansare la Aaron Boupendza din Gabon și a primit ulterior un cartonaș roșu de către arbitru. Interdicția înseamnă că nu va putea juca din nou la turneu decât dacă Ghana ajunge la semifinale.