„Aceasta este o motivație pentru noi să continuăm”, spune Ancelotti după victoria lui Real Madrid în Supercupă

Al 12-lea titlu de Supercupă al Madridului îl mută pe club cu doar unul în spatele Barcelonei

Madrid a rămas fără trofeu pentru prima dată în mai bine de un deceniu sezonul trecut sub Zinedine Zidane

MADRID: Real Madrid nu va merge al doilea sezon consecutiv fără titlu.

După ce nu a reușit să ridice un trofeu sub Zinedine Zidane sezonul trecut, Madridul lui Carlo Ancelotti și-a asigurat Supercupa Spaniei cu o victorie cu 2-0 în fața lui Athletic Bilbao duminică în Arabia Saudită.

Luka Modric și Karim Benzema au marcat câte un gol în fiecare repriză a finalei, Madridul i-a învins confortabil pe campionii în curs pentru a-și consolida statutul de echipă de top din Spania în acest sezon.

Madrid a învins deja Barcelona de două ori – inclusiv în semifinalele Supercupei – și o dată pe Atlético Madrid și este cu peste 15 puncte în fața ambilor rivali la jumătatea sezonului ligii spaniole. Ancelotti a condus și Madridul în faza eliminatorie a Ligii Campionilor.

Madridul a rămas fără trofeu pentru prima dată în mai bine de un deceniu sezonul trecut sub Zidane.

„Aceasta este o motivație pentru noi să continuăm”, a spus Ancelotti. „Trebuie să continuăm să concuram așa.”

Cel de-al 12-lea titlu de Supercupă al lui Madrid pune clubul doar unul în spatele Barcelonei, cea mai de succes echipă din competiție. Athletic își căuta al patrulea trofeu de Supercupă.

A fost al doilea titlu de Supercupă al lui Madrid de când competiția a fost mutată în Arabia Saudită în 2020. A câștigat prima ediție a turneului în țara din Orientul Mijlociu, învingând Atlético în finală.

Supercupa a revenit în Spania în 2021 din cauza pandemiei de coronavirus.

Athletic își căuta al doilea titlu consecutiv după ce a învins Barcelona în finala de anul trecut. A învins-o pe Atlético în semifinala din acest an în formatul „Final Four” reînnoit.

Modric a deschis scorul cu un șut curbat în colțul de sus, după ce a fost plasat de atacantul Rodrygo chiar în interiorul suprafeței în minutul 38. Benzema a crescut în avantaj transformând o lovitură de pedeapsă din minutul 51, după o minge de mână determinată de recenzia video.

Athletic a avut șansa să se apropie în ultimele minute, dar portarul lui Madrid Thibaut Courtois a salvat cu piciorul stâng lovitura de pedeapsă a lui Raúl García. Fundașul madrilen Éder Militão a fost eliminat pentru handbalul care a determinat penalty-ul.

„Am fi putut reveni în joc, dar Courtois a încheiat șansele noastre cu acea salvare”, a spus fundașul Athletic Óscar de Marcos. „Este păcat, dar trebuie să fim mândri. Nu este ușor să ajungi la aceste finale. Am concurat împotriva unor echipe grozave.”

Triumful lui Madrid i-a oferit veteranului fundaș brazilian Marcelo un al 23-lea titlu record cu clubul de când a sosit în 2006, alăturându-se lui Paco Gento. L-a mutat înaintea fostului fundaș central Sergio Ramos, care acum este la Paris Saint-Germain. Este al cincilea titlu de Supercupă Spaniei pentru Marcelo. A intrat în meci ca înlocuitor în 86 și a ridicat trofeul în calitate de căpitan al echipei.

Madridul a rămas fără fundașul Dani Carvajal din cauza unui test pozitiv pentru coronavirus.

A fost o mulțime limitată la Stadionul King Fahd, cu o capacitate de 62.000 de persoane, din cauza pandemiei.

Posibilitate suspendată

Sergio Canales a marcat în locul 73, când Real Betis a învins Sevilla cu 2-1 într-un meci de Copa del Rey, care a reluat la o zi după ce un jucător al Sevilla a fost lovit în cap de o bucată de PVC aruncată din tribune pe stadionul Benito Villamarín al lui Betis. Betis a avansat în sferturile de finală. Meciul a fost suspendat la 1-1 sâmbătă.

Valencia avansează

Marcos André a marcat la un minut de la începutul meciului, când Valencia a învins Atlético Baleares cu 1-0 pentru a ajunge în sferturile de finală ale Cupei Regelui. Atlético a fost ultimul club din divizia a treia încă în competiție.

Elche câștigă din nou

În singurul meci din Liga Spaniei de duminică, Elche a învins-o acasă pe Villarreal cu 1-0, cu un gol al lui Lucas Boyé în minutul 78, câștigând al treilea meci consecutiv în toate competițiile.