Sport Știri

Mexic bate echipa masculină de hochei din Trinidad și Tobago cu 4-2

Trinidad & Tobago (bbabo.net), - Sport - TRINIDAD AND Tobago Șansele de a se califica la Cupa Mondială de hochei masculin din 2023 au fost zdrobite sâmbătă, când au căzut cu 4-2 împotriva Mexicului în timpul Cupei Panamericane acțiune în Santiago, Chile.

Acest rezultat l-a făcut pe TT să cadă în ultimul loc în clasamentul grupului B cu patru echipe, rămânând fără victorie după două meciuri. Al treilea și ultimul meci începe luni de la ora 13, împotriva liderilor grupelor, Canada.

TT nu sunt favorizați pentru a câștiga afacerea, dar nici măcar o victorie nu ar fi suficientă pentru a-i vedea pe Calypso Stickmen avansând în următoarea rundă a competiției; astfel, în cele din urmă, punând capăt tuturor șanselor de a ajunge la Cupa Mondială din 2023.

În meciul de sâmbătă, Mexicul a trecut în avantaj în minutul șase prin golul de teren al lui Jorge Gomez. Zece minute mai târziu, TT a egalat când Teague Marcano a valorificat un corner de pedeapsă.

Gomez a pus Mexicul în avantaj încă o dată, înscriind goluri de teren în minutele 37 și 56, înainte ca Guillermo Gonzalez să reușească și el în 59, pentru a-i trimite pe latino-americani cu 4-1.

Joel Daniel de la TT a primit o consolare târzie în ultimul minut de joc, printr-un gol de teren.

Joi, TT a luptat curajos, dar a pierdut meciul de deschidere împotriva SUA cu 4-3.

În știri similare, echipa națională feminină își încheie faza primului tur al campaniei Cupei Panamericane 2022 împotriva Canadei duminică de la ora 13.00.

Canada și TT sunt al doilea și, respectiv, al treilea în clasamentul grupului B – ambele la trei puncte – dar TT ar avea o sarcină dificilă împotriva canadienilor pentru a-și asigura un loc în runda următoare. SUA (șase puncte) conduc clasamentul și doar primele două echipe avansează.

Calypso Stickwomen și-au deschis campania în Cupa Pan Am cu o repriză de 16-0 a SUA, dar au revenit pentru a învinge Peru cu 2-0 vineri.