Sport Știri

Din nou, Indonezia învinge Timorul de Est cu 3-0

Bali, - Echipa națională a Indoneziei a cucerit din nou cu succes Timorul de Est cu un scor de 3-0 în meciul amical FIFA de pe stadionul I Wayan Dipta, Bali, duminică (30.1.2022) noaptea WIB. Trei dintre golurile Indoneziei în acest meci au fost marcate de Terens Puhiri, Ramai Rumakiek și Ricky Kambuaya.

Aceasta este a doua victorie a naționalei Indoneziei după ce prima întâlnire a câștigat tot cu același scor.

În acest meci, antrenorul Shin Tae-yong a făcut schimbări mari la prima echipă. Mai mulți jucători precum portarul Nadeo Argawinata, Ronaldo Kwateh, Terens Puhiri, Pratama Arhan și Marselino Ferdinan, care în primul meci au devenit înlocuitori de această dată, au primit încrederea de a juca încă din primele minute.

Indonezia a controlat jocul timp de 45 de minute. Superioară în posesia mingii și în numărul de ocazii, Indonezia a deschis scorul când jocul durase doar cinci minute. Pasa matură a lui Ricky Kambuaya a fost finalizată cu succes de Terens printr-o lovitură care a intrat în poarta din Timor Leste.

Conducând 1-0, presiunea continuă să fie intensificată de Indonezia. În minutul 7, șutul lui Crowd Rumakiek a fost împins de portar. Un minut mai târziu, Timor Leste a lansat un contraatac dar Nadeo a reușit totuși să asigure amenințarea. În minutul 11, Marselino a încercat să facă acest lucru, dar, din păcate, șutul său de la distanță lungă a fost împins de portar.