Sport Știri

Băieții noi îl aruncă pe Juventus în primele patru, Napoli pe urmele lui Inter

MILAN: Dusan Vlahovic și Denis Zakaria s-au bucurat de debutul de vis al lui Juventus duminică, cu câte un gol fiecare într-o victorie cu 2-0 în fața Veronei, ceea ce o plasează pe noua lor echipă în locurile din Liga Campionilor din Serie A, în timp ce Napoli este fierbinte pe urmele liderilor Inter Milano după ce a învins-o pe Venezia. Duo-ul s-a asigurat că Juve a profitat de faptul că Atalanta a căzut într-o înfrângere șocantă cu 2-1 acasă în fața modestului Cagliari, învingând-o pe Verona, la Torino, pentru a ocupa locul lor în primele patru pentru prima dată în acest sezon. Atacantul sârb Vlahovic a avut nevoie de doar 12 minute pe stadionul Allianz încețoșat pentru a arăta de ce Juve a plătit o sumă inițială de 70 de milioane de euro (80,2 milioane de dolari) pentru a-l smulge de la Fiorentina, alergând pe mingea ciobită a lui Paulo Dybala înainte de a trimite un final delicat peste portarul Verona, Lorenzo Montipo.

Zakaria, care a sosit cu 4,5 milioane de euro de la Borussia Moenchengladbach în ziua limită de transfer, a sigilat punctele în minutul 61, când a fost trimis în poartă de Alvaro Morata și a lovit acasă un final precis care a pus Juve cu două puncte înaintea locului cinci. Atalanta. Juve a jucat un meci mai mult decât Atalanta și călătorește la Bergamo weekendul următor pentru a înfrunta o echipă care a fost criticată de antrenorul Gian Piero Gasperini drept „nu suficient de bună” în urma pierderii în fața lui Cagliari. Cea de-a 18-a lovitură a sezonului Vlahovic în ligă îl plasează la egalitate cu Ciro Immobile de la Lazio în căutarea premiului pentru scorul „Capocannoniere” al Italiei.

Napoli în lupta pentru titlu: Victor Osimhen l-a pus pe Napoli în centrul cursei pentru titlu, cu un gol la primul start din noiembrie, care a ajutat echipa sa să câștige cu 2-0. Atacantul nigerian Osimhen a avut două scurte apariții ca înlocuitor de când și-a fracturat oasele la față într-o ciocnire îngrozitoare la cap la Inter și a răsplătit decizia antrenorului Luciano Spalletti de a-l alege, sărind pentru a conduce Napoli înaintea orei de joc pe Stadio Pier Luigi Penzo. Andrea Petagna a sigilat punctele în minutul 100 al unui meci prelungit din cauza unei ciocniri de cap între arbitru și Tyronne Ebuehi de la Venezia, precum și cartonașul roșu târziu al aceluiași jucător pentru un fault îngrozitor asupra lui Dries Mertens. Sampdoria a profitat de Sassuolo cu 4-0 și de trecerea cu cinci puncte de Venezia, care a căzut în zona retrogradării după victoria lui Cagliari.