Sport Știri

Portugalia a învins Rusia în finala Euro 2022

Baku, 7 februarie,

Naționala Portugaliei a abordat finala cu Rusia în statutul de actuală campioană europeană.

După cum sa raportat, încă din primele minute echipele nu s-au grăbit să forțeze desfășurarea evenimentelor, dar rivalii nu s-au uitat mult timp unul la altul. Primul moment a venit în momentul în care Bruno Coelho a reușit să iasă din fața adversarilor și a șutat dintr-o poziție bună, dar după o repriză, mingea a mers în corner.

De-a lungul timpului, echipa rusă a început să preia inițiativa jocului și a putut să deschidă un cont - Sokolov s-a întors lângă suprafața de pedeapsă a altcuiva și a șutat, iar portarul a ratat mingea la îndemână. 0:1. Portughezul s-a repezit imediat la atac, dar l-a luat pe al doilea - Afanasyev a luat mingea în zona centrală și a șutat chiar în colțul îndepărtat al porții. 0:2.

La finalul reprizei, echipa portugheză a presat adversarul. La început, Ziki a făcut un atac grozav lângă suprafața de pedeapsă a altcuiva, apoi a șutat strâns - portarul a scos cu greu mingea de sub bară. Puțin mai târziu, Tomas Pasu a primit o pasă în zona centrală și a șutat - Putilov nu a putut salva. 1:2. Echipele s-au odihnit cu scorul 1:2.

La începutul reprizei secunde, portughezii au încercat să profite de avantajul teritorial, dar Souza a fost nevoit să muncească din greu pentru a stopa lovitura lui Chishkala într-unul dintre atacuri. Portugalia a răspuns cu momentul în care Pauleta l-a găsit pe Ziki cu o pasă excelentă, dar nu a putut ajunge la poartă dintr-o poziție bună.

Pe viitor, portughezul a reușit totuși să restabilească paritatea - Andre Coelho a lovit din afara - mingea a atins piciorul lui Putilov și a ajuns în poartă. 2:2. Până în minutul zece de joc, rușii au avut deja patru faulturi, iar în scurt timp lucrurile s-au înrăutățit - Andre Coelho a închis stâlpul îndepărtat după o centrare grozavă. 3:2.

Naționala Rusiei a atacat bine și ar fi putut înscrie - Chishkala a șutat dintr-o poziție letală în centru, dar după un refuz mingea a trecut pe lângă poartă. Rușii au încercat să recupereze timpul pierdut, jocul a fost de cinci teren, dar au greșit într-unul dintre momente și au ratat al patrulea. 4:2. Fluierul final a fixat victoria portughezului.

În semifinale, echipa rusă a învins echipa Ucrainei (3:2). Fostul mijlocaș al naționalei Rusiei, campion al RPL-2016/17 în Spartak-ul din Moscova, Alexander Samedov a felicitat echipa că a ajuns în finală.

Campionatul European de Futsal a avut loc în Olanda în perioada 19 ianuarie - 6 februarie. Toate meciurile din playoff au avut loc la Amsterdam.

Portugalia a câștigat pentru a doua oară consecutiv Campionatul European de futsal. Rusia a pierdut a șasea finală din șapte la care a participat.