Baschetbalistii UNICS au învins CSKA în trei prelungiri

Rusia (bbabo.net), - În meciul sezonului regulat al Ligii Unite, care a fost nebun din punct de vedere al intensității și dramatismului, baschetbalistii de la Kazan UNICS au învins-o pe CSKA pe site-ul oaspeților de la Moscova - 105:103 . Acest joc va rămâne în istorie drept unul dintre cele mai strălucitoare din istoria turneului internațional.

În capitala „Megasport” s-au adunat la meci aproximativ două mii de spectatori. Nu este o cifră rea pentru astăzi, având în vedere restricțiile în vigoare în timpul pandemiei și faptul că mulți fani ai sportului sunt concentrați asupra evenimentelor de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, China.

În acest sezon, participanții seriei „de aur” din mai a playoff-ului United League s-au întâlnit pentru a patra oară. La începutul lunii noiembrie, în cadrul turneului nostru, Kazanul a învins-o acasă pe campioana în vigoare cu un scor de 69:64, iar la jumătatea lunii decembrie, echipa din capitala Tatarstanului a câștigat din nou, dar la Moscova și în întâlnirea Euroliga, și chiar mai convingător - 88:67. Cu toate acestea, destul de recent, la sfârșitul lunii ianuarie 2022, roș-albaștrii au reușit să se răzbune la Kazan în jocul din turul doi al competiției continentale principale - 86:75.

Acum UNICS a început primul trimestru foarte încrezător – 26:13. Echipa armatei își ajungea mult timp din urmă adversarul de principiu, treptat, și totuși, spre sfârșitul celei de-a doua perioade de zece minute, după o lovitură a căpitanului lor Nikita Kurbanov, au redus diferența la minim - 41: 42. Cu un astfel de scor, rivalii au plecat la o pauză lungă.

Apoi a fost un joc egal, conducerea s-a schimbat din când în când, totul a mers la deznodământ în ultimele secunde ale timpului normal. Dar acest lucru nu s-a întâmplat, până la sfârșitul celor 40 de minute punctul nu a fost stabilit. Cu zece secunde înaintea sirenei, cel mai bun jucător al Ligii Unite în ianuarie, potrivit fanilor, legionarul croat al UNICS Mario Hezonja a adus oaspeții în avantaj (77:75), în atacul retur, armată lituanianul Marius Grigonis a câștigat liber. aruncă și a fost precis de două ori de la linie. Pe tabela de marcaj - patru „axe”, adică 77:77.

În mod surprinzător, scenariul acestui sfârșit aproape s-a repetat la sfârșitul primei perioade suplimentare de cinci minute. Cu 5 secunde înainte de semnal, Grigonis este din nou pe linia de pedeapsă, iar din nou pune două mingi una după alta în poartă - 85:85.

Nu a fost posibil să se determine câștigătorul în a doua perioadă adăugată de cinci minute. Din nou, echipa armatei a scăpat cu aruncări libere, dar de data aceasta de Daniel Hackett, după aruncările sale mai rămăsese jumătate de minut - scorul nu s-a schimbat. Încă o dată egalitate absolută - 92:92.

Și totuși, Kazan, condus de specialistul croat Velimir Perasovic, care a fost numit de Ligă pe merit ca antrenor al echipei World Stars pentru All-Star Game din 20 februarie, a înclinat balanța în a treia prelungire în favoarea lor. La începutul minutei 55, UNICS pierdea (101:103), victoria a fost obținută grație unei lovituri a lui Mario Hezona și unei aruncări precise a lui OJ Mayo, pe care a făcut-o cu un moment înaintea sirenei, deja definitivă.

Principalele rezultate statistice ale acestui meci fantastic sunt următoarele: Mario Hezonha (31 de puncte) și John Brown (16) au devenit cei mai productivi din formația învingătorilor, Daniel Hackett (33) și Gabriel Iffe Lundberg (19) au fost cei mai buni marcatori. în rândurile CSKA. Mai mult, Hackett are cinci lovituri bine țintite din spatele unui arc de trei puncte, militarul Nikola Milutinov a făcut o duzină de recuperări, rivalii săi Khezonya și Tony Dzhekiri - zece fiecare.

Într-un alt joc al zilei, „Zenithul” din Sankt-Petersburg la deplasare cu o marjă minimă l-a depășit pe estonianul „Kalev” - 75:74. Oponenții au preluat spiritul de luptă fără compromisuri de la CSKA și Kazan. Câștigătorii meciurilor de luni sunt în fruntea campionatului United League.

Indicatori UNICS – 11 victorii – 2 înfrângeri, „Zenith” – 10 victorii și 3 rateuri. Următorii în tabelul sezonului regulat sunt (clasați în funcție de procentul de victorii) Avtodor Saratov (8-3), CSKA (9-4), Parma Perm și Lokomotiv Kuban Krasnodar (6-4 fiecare). BC Nizhny Novgorod (5-6) și Krasnoyarsk Yenisei (4-7) sunt și ele în zona de intrare în playoff.