Golul lui Kuznețov nu a salvat Washingtonul în primul meci fără Ovechkin

Rusia (bbabo.net), - "Washington" în meciul din campionatul regulat al NHL a pierdut cu "Edmonton" - 3:5, în ciuda golului atacantului rus Evgeny Kuznetsov.

Pentru această întâlnire, „Washington” pentru prima dată în sezon a fost fără liderul său Alexander Ovechkin. Jucătorul a fost testat pozitiv pentru coronavirus, care l-a exclus pe termen nelimitat și va lipsi, de asemenea, NHL All-Star Game.

Începutul meciului a fost descurajant pentru „Washington”. În minutul doi, Leon Draisaitl a deschis scorul, urmat de Evander Kane a marcat al doilea gol, iar în minutul șase, după un șut al lui Conor McDavid, scorul era deja 3-0 în favoarea Oilerilor. Portarul „Washington” Ilya Samsonov a cedat locul lui Phoenix Copley.

„Washington” a reușit să treacă prin eforturile lui Lars Eller, în a doua perioadă, Conor Shiri a redus diferența la minim, iar la începutul celei de-a treia perioade, Evgeny Kuznetsov a egalat-o, provocând nu cea mai dificilă aruncare din bord.

„Edmonton” a luat conducerea în minutul 56 după ce l-a aruncat pe Ryan Nugent-Hopkins, trei minute mai târziu a stabilit și rezultatul final.