Învinge Cadiz, Valencia până în semifinala Cupei Regelui

Valencia, - Valencia și-a asigurat un bilet pentru semifinalele Cupei Regelui sau Cupei Regelui după ce a învins 10 jucători de la Cadiz cu scorul de 2-1 în meciul din sferturile de finală de pe stadionul Mestalla joi (2.3.2022) devreme. dimineața WIB.

Primul gol a fost marcat de Valencia în minutul 24 prin lovitură cu piciorul drept a lui Goncalo Guedes în careu de pedeapsă, după ce a primit pasa lui Hugo Duro.

Cadiz a lovit înapoi cu un penalty de Lucas Perez în minutul 54, după ce Juan Cala l-a doborât pe Eray Comert.

Golul victoriei lui Valencia a fost marcat de Hugo Duro în minutul 79, după ce a reușit mingea cu capul dintr-un corner trimis de Carlos Solar. În minutul 84, Cadiz a fost nevoit să joace cu 10 bărbați după ce Juan Cala a primit un al doilea cartonaș galben.

Meciul s-a încheiat cu 2-1, iar Valencia l-a depășit pe Rayo Vallecano în semifinalele Copa del Rey după o victorie cu 1-0 în fața Mallorca.

Această victorie înseamnă mult pentru Valencia, care este unul dintre cele mai mari cluburi din Spania, dar a căzut în ultimii ani. În prezent, ei ocupă locul zece în clasamentul LaLiga.

Pe de altă parte, a fost o înfrângere greu de înghițit pentru Cadiz, mai ales că au avut un sezon foarte prost în LaLiga. Clubul andaluz se află în prezent pe locul 18 în clasamentul Ligii Spaniole.

Cele două echipe vor trebui să aștepte rezultatele lui Real Betis, Real Sociedad, Athletic Bilbao și Real Madrid pentru a-și afla adversarii din semifinalele Copa del Rey.

Anterior Rayo Vallecano a câștigat cu 1-0 sau Mallorca pentru a ajunge în semifinalele acestei competiții.