Sadio Mane Un gol, Senegal la Cupa Africii Adama Traore dezvăluie cererea antrenorului Barcelonei către sine Liga 1: Remiză împotriva PSIS, Persebaya mută Persib de pe locul trei

Yaonde, - Contribuția cu un gol a lui Sadio Mane a ajutat Senegal să se califice în finala Cupei Africii Națiunilor pentru al doilea an la rând, după ce a învins Burkina Faso cu 3-1 în semifinalele de la Yaonde, joi (3/2/2022) dimineața devreme WIB . Meciul nu a fost ușor pentru Senegal.

După ce a fost fără gol în prima repriză, în ciuda faptului că a avut două lovituri de departajare care au fost ulterior anulate de arbitru după ce a văzut VAR.

Senegalul a depășit jocul prin Abdou Diallo în minutul 70. Acțiunea jucătorului Paris Saint-Germain (PSG) împins în suprafața de pedeapsă a fost completată prin învingerea portarului advers.

Șase minute mai târziu, Senegal și-a mărit avantajul prin golul lui Idrissa Gana Gueye în minutul 76 pentru a completa asistența lui Mane. Rezistența a dat Burkina Faso prin golul lui IB Toure de a reduce distanța la 1-2 în 82 de minute.

Dar Senegalul nu și-a lăsat adversarul să se ridice. Patru minute mai târziu, Mane a mărit diferența și a asigurat victoria Senegalului cu 3-1.

Un gol și un assist l-au făcut pe Sadio Mane să fie ales ca om al meciului.

În runda finală, Senegal nu a așteptat câștigătorul dintre Camerun și Egipt, care s-a disputat abia vineri (2/4/2022) în această dimineață devreme.