Pellistri inspiră Uruguay, Sanchez reaprinde speranțele Chile la Cupa Mondială

MONTEVIDEO: Tânărul lateral Facundo Pellistri a furat spectacolul doar la a doua sa apariție cu Uruguay, deoarece foștii câștigători ai Cupei Mondiale de două ori și-au sporit speranțele de a ajunge în Qatar 2022 cu o victorie cu 4-1 în fața Venezuelei marți. De asemenea, Chile și-a oferit un colac de salvare, când Alexis Sanchez a marcat o dotă într-o victorie cu 3-2 cu Bolivia în calificările la Cupa Mondială din America de Sud. Ecuadorul s-a apropiat de calificare cu un egal 1-1 în Peru, care a căzut pe locul de play-off intercontinental. Speranțele Columbiei aproape au murit după ce nu a reușit să înscrie pentru al șaptelea meci consecutiv într-o înfrângere cu 1-0 în Argentina. Golurile lui Rodrigo Betancur, Giorgian de Arrascaeta, Edinson Cavani și un penalty pentru Luis Suarez l-au văzut pe Uruguay să obțină o a doua victorie consecutivă sub conducerea noului antrenor Diego Alonso, care l-a propulsat în finala a patru locuri de calificare automată în grupa sud-americană unică în care Brazilia și Argentina și-a rezervat deja biletele către Qatar. Dar tânărul Pellistri de la Manchester United, care a petrecut ultimul an împrumutat la spaniolii Alaves, a strălucit cel mai mult. Cursa lui labirintă a pus golul al doilea, iar șmecheria lui a câștigat penalty-ul transformat de Suarez.

Chinuitorul Venezuelei: Cu două calificări rămase acasă în Peru și în deplasare în Chile, destinul Uruguay-ului la Cupa Mondială rămâne în propriile mâini. Ei au avut un început de vis la Montevideo, când centrarea din primul minut a lui Cavani a fost eliminată pe jumătate spre marginea careului, unde noul semnat de la Tottenham, Betancur, a lovit o jumătate din voleu care a tăiat călcâiul și a derapat pe lângă Wuliker Farinez în poarta Venezuelei. Uruguay a fost dominant și și-a dublat avantajul în minutul 23, după ce Pellistri a dat dovadă de o șmecherie grozavă pentru a învinge trei jucători de pe dreapta și a tăiat mingea înapoi pentru ca De Arrascaeta să ajungă acasă de la mică distanță.

Cavani, care a avut un gol din a doua repriză exclus pentru ofsaid, aproape a sigilat victoria în timpul opririi primei reprize cu o lovitură oportunistă deasupra capului de la șase metri, în timp ce jucătorii din Uruguay se aliniau pentru a-și termina adversarii obosiți. Josef Martinez a marcat o consolare în minutul 65 după o greșeală defensivă a lui Jose Gimenez.

Sanchez uluitor: La La Paz, veteranul Sanchez a marcat o dotă strălucitoare pentru a relansa speranțele Chile de a ajunge în Qatar după înfrângerea de joi cu 2-1 pe teren propriu cu Argentina. Victoria i-a lăsat cu trei puncte în spatele Uruguayului și cu două față de Peru, cu două de jucat. Fostul star de la Barcelona și Manchester United, Sanchez, în vârstă de 33 de ani, a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură liberă rea, înainte de a marca cel de-al treilea gol ucigaș la cinci minute de la final.

Marc Enoumba a egalat pentru Bolivia în prima repriză, înainte ca Marcelino Nunez să dea din nou Chile în avantaj după pauză. Marcelo Moreno a completat scorul târziu, dar înfrângerea lasă Bolivia aproape eliminată matematic. Pe locul trei, Ecuador și-ar fi asigurat calificarea cu o victorie în Peru, deoarece Michael Estrada le-a oferit un avantaj de al doilea minut după o greșeală a lui Alexander Callens. Dar a ratat ținta când unul la unu cu portarul Pedro Gallese în repriza secundă și Edison Flores l-au făcut pe Ecuador să plătească cu o lovitură de cap din stâlpul îndepărtat din centrarea lui Luis Advincula în minutul 69. Seria nefericită de șapte meciuri fără goluri a Columbiei, care a egalat record, le-a lăsat puține șanse de a ajunge măcar în play-off-ul intercontinental. Argentina a dominat la Cordoba și a meritat mai mult decât câștigătorul lui Lautaro Martinez din minutul 29. Brazilia a pus capăt speranțelor Paraguayului de a merge în Qatar cu o lovitură de 4-0 la Belo Horizonte. Philippe Coutinho a marcat alegerea golurilor cu Raphinha, Antony și Rodrygo, de asemenea, în poartă.