Băiatul de Aur din India Neeraj Chopra a fost nominalizat la Laureus World Sports Awards

Neeraj Chopra, primul câștigător al Indiei a unei medalii de aur la atletism olimpic, a fost nominalizat la Premiul Laureus World Breakthrough of the Year 2022. Este unul dintre cei șase nominalizați pentru prestigiosul premiu.

Cu cea de-a doua aruncare care măsoară 87,58 metri, Chopra a devenit primul atlet indian de atletism care a câștigat o medalie individuală de aur olimpică în timpul Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020, celălalt fiind Abhinav Bindra la pușcă cu aer comprimat în 2008.

Este doar al treilea atlet indian nominalizat la un premiu Laureus, după luptătorul Vinesh Phogat în 2019 și maestrul de cricket Sachin Tendulkar, care a câștigat premiul Laureus Sporting Moment 2000-2020, care a marcat momentul emoționant în timpul Cupei Mondiale ICC 2011, când echipa sa l-a purtat pe umeri într-o tură de onoare după victoria Indiei.

„Sunt încântat să fiu nominalizat la acest premiu Laureus și este o mare onoare pentru mine să fiu recunoscut în lumea sportului pentru ceea ce am realizat la Tokyo”, a spus un Chopra entuziasmat, după ce a fost nominalizat pentru acest premiu.

„De la copil într-un sat din mediul rural din India, care a făcut sport doar pentru a se pune în formă, până la a sta pe un podium olimpic, până acum a fost o călătorie destul de plină de evenimente. Mă simt privilegiat să-mi pot reprezenta țară și să câștigi medalii în India la nivel global, iar acum să ai această recunoaștere de la Laureus și să fii considerat alături de atleți excepționali este un sentiment cu adevărat special”, a adăugat el.

În afară de Neeraj, ceilalți cinci sportivi care au fost nominalizați pentru Breakthrough Award sunt: ​​britanică Emma Răducanu, care a devenit o senzație mondială în tenis când a câștigat US Open la vârsta de 18 ani, rusul Daniil Medvedev, care a câștigat titlul masculin la Flushing Meadows, minunea fotbalului FC Barcelona, ​​Pedri, în vârstă de 19 ani, a votat cel mai bun tânăr jucător la Balonul de Aur, Yulimar Rojas, care a doborât recordul mondial de triplu săritură în vârstă de 26 de ani și înotătoarea Ariarne Titmus, în vârstă de 20 de ani, care a învins-o de două ori pe campioana Katie Ledecky la 200 și 400 m la Tokyo.

Un panel format din peste 1.300 dintre cei mai importanți jurnaliști și radiodifuzori sportivi din lume au selectat nominalizații în fiecare dintre cele șapte categorii pentru Premiile Laureus World Sports din acest an. Câștigătorii vor fi dezvăluiți în aprilie, în urma unui vot din partea Laureus World Sports Academy, cel mai important juriu al sportului din lume, format din 71 dintre cele mai mari legende sportive din toate timpurile.

Lista completă a nominalizaților:

Premiul Laureus pentru sportivul mondial al anului:

Tom Brady (SUA) Fotbal american - cel mai mare fundaș NFL, a câștigat un al șaptelea Super Bowl record

Novak Djokovic (Serbia) Tenis - a câștigat trei turnee de Grand Slam în 2021, pentru a ridica totalul de victorii în carieră la 20

Caeleb Dressel (SUA) Înot - înotător remarcabil la Tokyo, cu cinci medalii olimpice de aur

Eliud Kipchoge (Kenya) Atletism - a devenit a treia persoană din istorie care a câștigat maratoane olimpice consecutive

Robert Lewandowski (Polonia) Fotbal - a depășit recordul lui Gerd Muller de 40 de goluri într-un sezon pentru Bayern

Max Verstappen (Olanda) Motor Racing - a câștigat primul său Campionat Mondial de Formula 1 în 2021

Premiul Laureus pentru sportiva mondială a anului:

Ashleigh Barty (Australia) Tenis - numărul 1 mondial, a câștigat Wimbledon, al doilea Grand Slam din carieră

Allyson Felix (SUA) Atletism - l-a depășit pe Carl Lewis ca cel mai decorat olimpic american de atletism

Katie Ledecky (SUA) Înot - a câștigat aurul la 800 și 1.500 de metri stil liber la Tokyo, plus două medalii de argint

Emma McKeon (Australia) Înot - a câștigat patru aur și trei bronz la Tokyo, cel mai mult la o persoană

Alexia Putellas (Spania) Fotbal - căpitan al Barcelonei; a câștigat Balonul de Aur și Jucătoarea Anului din UEFA

Elaine Thompson-Herah (Jamaica) Atletism - a câștigat olimpice la 100 și 200 de metri și ștafeta 4x100m

Premiul Laureus World Team of the Year:

Echipa masculină de fotbal din Argentina - a câștigat Copa America; Primul trofeu internațional al lui Lionel Messi, la 34 de ani

Echipa de fotbal feminin Barcelona (Spania) - a câștigat prima Liga Campionilor, învingând clubul englez Chelsea 4-0 China Olympic Diving Team - a câștigat medalii de aur în șapte din cele opt evenimente organizate în bazinul de la Tokyo

Echipa masculină de fotbal a Italiei - sub conducerea lui Roberto Mancini a câștigat Campionatul European pentru prima dată din 1968, echipa Mercedes-AMG Petronas de Formula 1 (Germania) - a câștigat cel de-al optulea campionat record al constructorilor

Milwaukee Bucks (SUA) Baschet - inspirat de Giannis Antetokounmpo, a câștigat un al doilea campionat NBA

Premiul Laureus pentru descoperirea mondială a anului:

Neeraj Chopra (India) Atletism - a câștigat sulița pentru a deveni primul câștigător al Indiei a unui aur olimpic de atletism

Daniil Medvedev (Rusia) Tenis - a câștigat primul său Grand Slam, pierzând doar un set la US Open

Pedri (Spania) Fotbal - 19, a jucat de 53 de ori în 2020/21 pentru Barcelona și fiecare meci pentru Spania la Euro 2020

Emma Raducanu (Marea Britanie) Tenis - a devenit o senzație globală când a câștigat US Open la vârsta de 18 ani

Yulimar Rojas (Venezuela) Atletism - a doborât recordul mondial de 26 de ani pentru a câștiga aurul în triplu săritură la TokyoAriarne Titmus (Australia) Înot - 20 de ani, a învins-o pe campioana Katie Ledecky la 200 și 400 m la Tokyo

Premiul Laureus World Comeback of the Year:

Simone Biles (SUA) Gimnastică - după ce sa retras la Tokyo, a revenit pentru a câștiga bronzul la bârnă

Sky Brown (Marea Britanie) Skateboarding - în vârstă de 13 ani, s-a recuperat după fractură de craniu pentru a câștiga medalia de bronz la Tokyo

Mark Cavendish (Marea Britanie) Ciclism - a luptat împotriva depresiei pentru a câștiga al doilea titlu de sprint Turul Franței

Tom Daley (Marea Britanie) Diving - a suferit o operație la genunchi în iunie, dar a câștigat aur la 10 metri sincronizat la Tokyo

Marc Márquez (Spania) Motociclism - prima victorie în 581 de zile, după ce și-a revenit după o fractură de braț la începutul anului 2020

Annemiek van Vleuten (Olanda) Ciclism - a câștigat contra cronometrul olimpic zile după ce a ratat aurul în cursa rutieră

Premiul Laureus pentru sportivul mondial al anului cu dizabilități:

Diede De Groot (Olanda) Tenis în scaun cu rotile - primul jucător care a încheiat Golden Slam din anul calendaristic

Marcel Hug (Elveția) Atletism în scaun cu rotile - a câștigat medalii de aur paralimpice la 800, 1.500, 5.000 m și maraton

Shingo Kunieda (Japonia) Tenis în scaun cu rotile - erou al națiunii gazdă, a câștigat al patrulea aur paralimpic din cariera sa

Jetze Plat (Olanda) Para Cycling / Para Triatlon - a câștigat trei medalii de aur paralimpice în două sporturi

Susana Rodríguez (Spania) Para Triathlon - a câștigat aur la Tokyo la triatlon PTVI, prima ei medalie paralimpică

Sarah Storey (Marea Britanie) Para Cycling - a câștigat trei medalii de aur din trei evenimente pentru a ridica totalul carierei la 17

Premiul Laureus World Action Sportsman of the Year:

Ítalo Ferreira (Brazilia) Surfing - la Tokyo a devenit primul câștigător al medaliei de aur olimpic de surfing

Alberto Ginés (Spania) Alpinism - în vârstă de 18 ani, a escaladat un perete de 15 metri în 6,42 secunde pentru a câștiga aurul în cățărare rapidă

Yuto Horigome (Japonia) Skateboarding - a câștigat primul aur olimpic la skateboarding pentru a încânta națiunea gazdă

Carissa Moore (SUA) Surfing - a câștigat primul aur olimpic la surfing pentru femei, apoi și-a adăugat al cincilea titlu mondial

Momiji Nishiya (Japonia) Skateboarding - la 13 ani, a câștigat prima medalie olimpică de aur la un eveniment de stradă feminin

Bethany Shriever (Marea Britanie) BMX - prima femeie care a câștigat atât aurul olimpic, cât și la Campionatul Mondial în același an

Premiul Laureus Sport for Good

Programe nominalizate de un juriu de selecție de specialitate; Laureus Academy selectează câștigătorul

Ich Will Da Rauf! (Germania) Alpinism - cu dizabilități și non-handicap împarte provocarea peretelui de cățărat

Juca pe Cagna (Italia) Multi-sport - oferă locuri sigure pentru a juca departe de influența criminalității

Fotbal Kick 4 Life (Lesotho) - sprijină tinerii prin educație pentru sănătate și testare HIV

Lost Boyz Inc (SUA) Baseball - folosește baseballul în Chicago pentru a reduce violența și pentru a îmbunătăți condițiile sociale

Monkey Magic (Japonia) Climbing - promovează cățăratul liber pentru cei cu deficiențe de vedere