Echipa feminină a Rusiei a pierdut în fața Elveției în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice

Rusia (bbabo.net), - Echipa feminină de hochei pe gheață a Rusiei nu a reușit să ajungă în semifinalele turneului olimpic, pierzând în fața echipei Elveției - 2:4.

Aceste echipe s-au întâlnit în primul meci din faza grupelor, iar apoi echipa rusă a câștigat mai mult decât încrezătoare - 5:2. Dar de atunci, echipa lui Yevgeny Bobariko a avut constant probleme asociate cu testele pozitive pentru coronavirus, care s-au adăugat la problemele din timpul turneului.

Din această cauză, a fost extrem de greu să denumesc favorita în întâlnirea din sferturi. Prima repriză s-a desfășurat într-o luptă încăpățânată și fără goluri. Abia la finalul celei de-a doua perioade Phoebe Shtents a supărat echipa rusă, dar Anna Savonina a restabilit scorul cu puțin timp înainte de pauză.

În minutul 47, rușii au marcat al doilea puc, dar după trecerea în revistă video, golul Annei Shokhina a fost anulat, deoarece pucul părăsise site-ul înainte. Și apoi elvețienii au luat conducerea - Dominique Ruegg a pus capăt ieșirii două într-unul.

Polina Luchnikova a egalat din nou în minutul 54, dar o altă greșeală defensivă a dus la un gol al Alinei Muller. Ea, cu puțin timp înainte de sirena finală, a lovit plasa goală - 4:2.