Rusia a rămas fără medalii la hochei feminin la Jocurile Olimpice din 2022

Echipa feminină de hochei pe gheață a Rusiei a pierdut în fața Elveției în sferturile de finală ale turneului olimpic la Jocurile din 2022, transmite corespondentul bbabo.net.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:4. În a doua perioadă, rivalii au schimbat lovituri de gol, iar în a treia repriză, elvețienii au scos o victorie în ultimele trei minute ale întâlnirii.

După ce scorul a fost 2:2, Alina Muller a marcat o dublă și și-a condus echipa în etapa următoare. Unul dintre golurile rușilor a fost anulat în a treia perioadă.

Anterior, Canada și Statele Unite au ajuns în semifinale, iar ultimul candidat la medalii va fi stabilit în meciul dintre Finlanda și Japonia.

Medaliile noastre

Total Kazahstan 0 0 0 0

TOP 5 medaliați

/i Total 1 Germania 7 4 0 11 2 Norvegia 6 3 5 14 3 SUA 5 5 1 11 4 Olanda 5 4 1 10 5 Suedia 5 2 2 9 Scorul total