Jucătorii de hochei canadieni au pierdut în faza grupelor de la Jocurile Olimpice în fața SUA

Rusia (bbabo.net), - Echipa SUA a învins Canada în turul doi al turului grupelor turneului olimpic de hochei - 4:2.

În meciul de deschidere, canadienii au învins Germania, iar americanii au învins-o pe gazdele turneului, chinezii.

Ambele echipe sunt formate din jucători care joacă în Europa și diverse ligi de peste mări, așa că întâlnirea celor două echipe nord-americane a stârnit interes. Chiar la începutul întâlnirii, canadienii au deschis scorul după ce l-au aruncat pe Matt Robinson, cunoscut pentru performanța sa în KHL. Dar aproape imediat, Andy Milley a egalat, iar la finalul primei perioade, Ben Myers a adus echipa SUA în față.

În a doua perioadă de 20 de minute, echipele au schimbat lovituri precise - canadienii au răspuns golului lui Brendan Brisson cu pucul lui Nick Shore.

Soarta meciului a fost decisă de golul lui Kenny Agostino din a treia repriză - 4:2. Echipa SUA a făcut o ofertă excelentă pentru primul loc în grupă și avansarea în sferturi.

Vineri, echipa rusă și-a asigurat sferturile de finală.