Echipa națională de hochei pe gheață a Rusiei a ajuns în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice

Rusia (bbabo.net), - Echipa națională de hochei pe gheață a Rusiei și-a asigurat participarea în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing.

Acest lucru a devenit posibil în urma rezultatelor meciului dintre Cehia și Elveția, jucând cu echipa noastră în grupa „B”. Principalele 60 de minute ale acestei întâlniri s-au încheiat la egalitate (1:1), iar la lovituri de departajare, norocul a fost de partea cehilor. Doar o victorie în timpul regulamentar a lăsat echipei cehe o șansă pentru primul loc.

Naționala Rusiei a devansat echipele Elveției (1:0) și Danemarcei (2:0), câștigând șase puncte. Trei puncte pentru danezi, două pentru Cehia și unul pentru Elveția.

În turul final, echipa rusă se va întâlni cu cehii, iar Danemarca - cu Elveția.

Amintiți-vă că câștigătorii grupelor, precum și cea mai puternică echipă din vicecampionii, merg direct în sferturi. Toate celelalte echipe vor lua parte la play-off pentru avansarea la următoarea etapă a turneului.

Echipa rusă este actuala campioană olimpică în 2018.