Raptors împing streak la 8 cu victoria asupra Rockets

HOUSTON (AP) — Gary Trent Jr. a marcat 42 de puncte, iar cei de la Toronto Raptors și-au împins seria de victorii la cel mai mare nivel al sezonului la opt meciuri, cu o victorie cu 139-120 asupra Houston Rockets, joi seară.

Seria de victorii a lui Toronto este cea mai lungă activă din NBA, iar înfrângerea extinde derapajul lui Houston la patru jocuri.

A fost al șaptelea meci al lui Trent cu 30 de puncte sau mai mult în acest sezon, iar Pascal Siakam a adăugat 30 de puncte pentru al șaselea joc de 30 de puncte al sezonului. Trent și Siakam au plecat devreme și au avut 25 și, respectiv, 26 de puncte până la pauză, Toronto și-a construit un avantaj de 73-64.

Cele 42 de puncte au fost cele mai multe pentru Trent, care a făcut șase triple, de când a avut un record în carieră de 44 în aprilie anul trecut împotriva Cleveland.

Raptors au avut un avans de 12 puncte pentru a începe al patrulea și o explozie de 9-2 la începutul perioadei, cu patru puncte de la Chris Boucher, și-a împins avantajul la 114-95 cu aproximativ 9 minute de la final.

Houston a folosit un run de 14-5 pentru a reduce deficitul la 119-109 cu aproximativ 5 minute rămase. Rockets au făcut patru puncte 3 în acea porțiune, cu două de la Kevin Porter Jr.

Toronto a cerut un timeout, iar Raptors au marcat următoarele șapte puncte, evidențiate printr-un furt și un joc de trei puncte al lui Trent, pentru a face 126-109 cu 4 minute de la final și Houston nu a amenințat din nou.

Porter a avut un record de 30 de puncte, iar Garrison Mathews a adăugat 19 pentru Rockets, care au pierdut pentru a opta oară în nouă jocuri.

Raptors erau în sus cu nouă, cu aproximativ 4 1/2 minute rămase în al treilea sfert, când Siakam a primit al cincilea fault și a mers pe bancă. Un 3-pointer de Christian Wood i-a adus pe Rockets cu 93-87 la scurt timp după aceea. Dar o lovitura de 8-2 a lui Toronto, cu primele patru puncte de la Dalano Banton, a dus avantajul la 12 cu mai puțin de un minut rămas în al treilea.

Josh Christopher a făcut un 3-pointer pentru Houston cu 10 secunde rămase în sfert, înainte ca 3-ul lui Chris Boucher la sonerie să-i lase pe Raptors în sus cu 104-92, intrând în al patrulea.

TIP-INS

Raptors: Fred VanVleet s-a așezat cu durere în zona inghinală stângă. … Boucher a avut 16 puncte de pe bancă. … Toronto a făcut 15 din 39 de 3 puncte.

Rockets: Eric Gordon a ratat al treilea joc consecutiv, cu o accidentare la picior. … Jalen Green, a doua alegere generală din draft, a avut 18 puncte. … Wood a avut 17 puncte și 11 recuperări. … Rockets au avut 21 de rulaje.

URMEAZA

Raptors: Gazdă Denver sâmbătă seara.

Rockets: Joacă primul dintre cele patru meciuri consecutive pe drum în Utah luni seară.