Doping Valieva și argint Bolșunov. Ce vă amintiți despre a 8-a zi a Jocurilor Olimpice?

Clasamentul pentru medalii

După a șaptea zi de competiție, echipa rusă a ocupat locul nouă în clasamentul general. La sfârșitul zilei a opta, echipa a urcat pe linia a opta.

Înapoi la știri »

Doping Valieva

Agenția Internațională de Testare Doping (ITA) a raportat că un medicament interzis, trimetazidină, a fost găsit în proba Kamila Valieva. Patinătorul artistic rus a trecut testul pe 25 decembrie în cadrul Campionatului Rusiei.

Agenția Rusă Anti-Doping (RUSADA) a suspendat temporar patinatorul artistic din competiții, inclusiv Jocurile Olimpice, pe 8 februarie. Valieva a contestat decizia. Recursul a fost admis pe 9 februarie. Agenția Mondială Antidoping (WADA) și Uniunea Internațională de Patinaj (ISU), la rândul lor, vor contesta decizia privind admiterea lui Valieva la Jocurile Olimpice la Curtea de Arbitraj pentru Sport (TAS).

Decizia privind participarea ulterioară a Valieva la Jocuri va fi luată de comisia de vizitare a CAS. Termenul limită este 15 februarie. În această zi încep competițiile de patinaj artistic la simplu feminin, la care rusoaica intenționează să participe.

Anterior, echipa rusă cu Valieva a câștigat turneul pe echipe. Dar ceremonia de premiere pentru sportivi nu a avut loc încă din cauza incidentului de dopaj.

RUSADA a demarat o anchetă împotriva personalului lui Valieva din cauza unui test de doping Olimpiada 2022

Argintul lui Bolshunov

Cursa clasică de 15 km între bărbați a fost inițial o confruntare între doi schiori - Alexander Bolshunov și Iivo Niskanen. Drept urmare, finlandezul a câștigat aurul, înaintea rusului cu 23,2 secunde. Niskanen a parcurs distanța în 37 de minute și 54,8 secunde.

Locul trei a fost ocupat previzibil de norvegianul Johannes Klebo, la 37,5 secunde de lider. Alexey Chervotkin a arătat al cincilea rezultat (+56,9), Ilya Semikov - al nouălea (+1,39,9), Ivan Yakimushkin - 13 (+1,57,8).

Bolshunov a primit a doua medalie a Jocurilor de la Beijing. Anterior, a devenit campion la skiatlon.

Bolshunov și-a exprimat nemulțumirea față de argintul în cursa de 15 km de la Olimpiada Olimpiada 2022

Echipa de hochei a ajuns în sferturile de finală

Echipa națională de hochei a Rusiei, ca și în prima întâlnire de la Olimpiada împotriva Elveției, a obținut victoria, arătând hochei slab. Vineri, rușii nu i-au depășit pe danezi, dar datorită unui gol în repriza a doua au reușit să ia trei puncte. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:0 - al doilea puc a zburat în poarta goală a adversarului.

Antrenorul principal al echipei ruse, Alexei Zhamnov, a spus că jucătorii de hochei nu respectă instrucțiunile. „În general, impresia nu este foarte bună”, a spus el.

Cu toate acestea, în ciuda problemelor evidente de joc, echipa rusă a ajuns în sferturi de finală cu o rundă înainte de finalul fazei grupelor. După două meciuri, echipa are șase puncte. Nici cehii, nici elvețienii, nici danezii nu o vor putea ajunge din urmă.

Totul în interesul echipei. De ce Rusia este favorită la Jocurile Olimpice la olimpiada de hochei 2022

Înfrângerea de un minut a lui Reztsova

Rușii, așa cum era de așteptat, nu au putut revendica o medalie la sprintul feminin de biatlon. Cel mai aproape de premiu a fost liderul echipei Kristina Reztsova, care a dat dovadă de o mișcare bună, dar a făcut două penalty-uri și a terminat pe locul șase la 1 minut și 5 secunde în spatele liderului.

Aurul a fost câștigat de Marte Olsbu-Røiseland. Anterior, ea a devenit medaliată cu bronz la primul start personal de biatlon al Jocurilor Olimpice - în cursa individuală. Norvegianul a parcurs distanța de 7,5 km în 20 de minute și 44,3 secunde. A doua, cu 30,9 secunde în urmă, a fost suedezia Elvira Oeberg. Locul trei a revenit italianului Dorothea Wierer (+37,2 secunde).

Alți ruși nu au putut intra în top 10. Uliana Nigmatullina a terminat pe locul 13 (+1.27.5), Irina Kazakevich — pe 20 (+1.39.4), Svetlana Mironova — pe 47 (+2.33.3).

La ce să vă așteptați de la biatleții ruși la Jocuri. Cine va urca pe podiumul Jocurilor Olimpice din 2022

Tretiakov a rămas fără medalie

A treia și a patra încercare nu au schimbat raportul de putere în scheletul masculin.

Locurile premiate au fost ocupate de germanii Christopher Grotcher și Axel Jung, precum și de chinezul Yan Wengang. Ei au fost cei care au fost în frunte după două încercări.

Rusul Alexander Tretiakov a rămas pe poziţia a patra. A rămas cu 0,22 secunde de bronz. Evgeny Rukosuev a arătat al șaselea rezultat, iar Daniil Romanov - al 23-lea.

Patinătorul rus cu schelet a fost cu 0,22 secunde mai departe de medalia olimpică a Jocurilor Olimpice 2022

Două recorduri mondiale

Patinatorul suedez de viteză Niels van der Poel a câștigat cursa de 10.000 m și a stabilit un record mondial de 12 minute și 30,74 secunde.

Locul doi a fost ocupat de olandezul Patrick Rust (+13.85), al treilea — de italianul Davide Ghiotto (+15.24). Rusul Alexander Rumyantsev a terminat pe locul cinci (+20,59).

Anterior, Van der Poel a luat aurul la 5000 m. În acea cursă, a doborât recordul olimpic.

Patinătoarea olandeză pe pistă scurtă Susanne Schulting a stabilit un record mondial în sferturile de finală la 1000 m (1 minut 26,514 secunde).

Drept urmare, campioana olimpică din 2018 și câștigătoarea medaliei de aur a ultimului Campionat Mondial la această disciplină a ocupat primul loc. Mai devreme, la Beijing, Schulting a terminat pe locul al doilea la proba de 500 m.Rusoasele Ekaterina Efremenkova și Anna Vostrikova nu au reușit să ajungă în semifinale.

Înapoi la știri | Elvețiana Lara Gut-Behrami a devenit campioană. Locul doi a revenit austriacului Miriam Puchner. Al treilea - o altă elvețiană Michelle Gisin.

Curleștii ruși au pierdut în fața elveției cu 3:6 în meciul de dimineață al turneului din grupe și au învins Danemarca cu 10:2 după-amiaza. În total, echipa are două victorii și două înfrângeri.

Echipa feminină a pierdut două din două meciuri. Vineri, rușii au fost mai slabi decât Elveția cu 7:8.

Sâmbătă, 12 februarie, la Jocurile Olimpice vor începe turneele personale pentru patinatorii artistici. Primele vor fi competiții de dans pe gheață. Fonbet acceptă pariuri pe victoria francezilor Gabriela Papadakis și Guillaume Sizeron în această formă cu un coeficient de 1,25. Pentru 5.50 se poate miza pe victoria rusoaicelor Victoria Sitsitsina si Nikita Katsalapov, la 70.0 - pe Alexandra Stepanova si Ivan Bukin.