City merge cu 12 puncte, Tottenham uimit

LONDRA: Manchester City a crescut cu 12 puncte în fruntea Premier League cu o victorie cu 2-0 împotriva lui Brentford, în timp ce primele patru oferte ale lui Tottenham au suferit o lovitură într-o înfrângere dramatică cu 3-2 împotriva Southampton miercuri .Echipa lui Pep Guardiola și-a extins runda neînvinsă în ligă la 14 meciuri datorită penalty-ului lui Riyad Mahrez în prima repriză și loviturii lui Kevin De Bruyne după pauza de pe Etihad Stadium, dar s-au întors pe drumul cel bun pentru a pune presiune pe Liverpool, locul doi, care îl găzduiește joi pe Leicester într-unul dintre cele două meciuri din mână pe campioană.

City a făcut șase schimbări în echipa care a învins-o pe Fulham în FA Cup weekendul trecut, Jack Grealish și Kyle Walker au fost renunțați la doar câteva zile după ce Guardiola a fost forțat să-și apere perechea pentru o ieșire la Manchester. Imagini de pe rețelele de socializare care îi arată pe Grealish, Walker și Mahrez, în afara unei locații din Manchester. Dar Guardiola nu a avut probleme cu jucătorii săi, glumind că vor fi amendați pentru că nu l-au invitat. minute. Răspunsul lui Raheem Sterling a atras un tackle fulgerător din partea lui Mads Roerslav, acordând un penalti pe care lateralul algerian Mahrez l-a transformat cu insistență. City a marcat al doilea gol ucigaș în minutul 69, când portarul lui Brentford, David Raya, ia pasat direct către Sterling. Deși Raya a salvat, șutul lui Sterling Kevin De Bruyne s-a năpustit la revenire și a mângâiat un final rece în poarta goală. „Sunt foarte mulțumit de performanță. Este dificil când apără adânc cu 10 jucători”, a spus Guardiola. „Liverpool are două meciuri de jucat, apoi vedem decalajul. Toată lumea este o competiție dură, dar este impresionant în această etapă să ai 60 de puncte. Ne-am descurcat incredibil de bine.” Pe stadionul Tottenham Hotspur, autogolul lui Jan Bednarek în minutul 18 a pus gazdele în avantaj.

Southampton a ajuns la egalitate cinci minute mai târziu, când Armando Broja l-a trecut cu piciorul lateral pe Hugo Lloris. Son Heung-min a lovit pentru Tottenham într-un mod controversat după 70 de minute. continuă și Lucas Moura l-a ales pe Son pentru a aluneca acasă de la opt metri. Oaspeții, probabil provocați de plângerile antrenorului lui Tottenham, Antonio Conte, au răspuns impresionant. Ralph Hasenhuttl alergând pe teren pentru a sărbători. Che Adams a dat din cap acasă două minute mai târziu, de la o altă livrare minuțioasă a lui Ward-Prowse. Steven Bergwijn a crezut că l-a salvat pe Conte de la prima înfrângere în ligă acasă cu Tottenham, dar efortul său în timpul opririi a fost respins. pentru offside.“Trebuie să fim mai buni să gestionăm jocul în diferite situații. Ne putem îmbunătăți în acest aspect. Știam că este mult de lucru”, a spus Conte. Tottenham rămâne pe locul șapte, la patru puncte de West Ham, locul patru, cu trei jocuri în mână. Aston Villa.Daniel James l-a tras pe Leeds în avantaj în minutul nouă, dar Philippe Coutinho a egalat în minutul 30 cu cel de-al doilea gol de la Villa de la mutarea sa împrumutată din ianuarie de la Barcelona. Villa a fost în frunte opt minute mai târziu, când Coutinho ia oferit o pasă perfect ponderată pentru Jacob. Ramsey a terminat. Ramsey a lovit în secunda sa în minutul 44 și încă o dată Coutinho a fost catalizatorul. Dar James a redus deficitul cu o lovitură de cap de la mică distanță și Diego Llorente a completat replică lui Leeds după 63 de minute. Ezri Konsa de la Villa a fost eliminat în minutul 87 pentru două avertismente. Wilfried Zaha a trecut de la erou la zero, în timp ce atacantul din Coasta de Fildeș a ratat un penalty după ce a marcat egalarea lui Crystal Palace în egalul lor 1-1 la Norwich. Efortul greșit al lui Pukki s-a răscolit pentru cel mai rapid gol din Premier League în acest sezon.