10 jucători de la Arsenal au învins Wolverhampton

Wolverhampton, - Arsenal a reușit să reducă la tăcere gazda Wolverhampton Wanderers, cu 1-0, pe stadionul Molineux, în meciul din Premier League de vineri (11.2.2022) dimineața devreme WIB. Gabriel Magalhaes a marcat golul victoriei lui Arsenal în prima repriză.

În ciuda faptului că a trebuit să joace cu 10 jucători, Arsenal a reușit să-și mențină avantajul până la sfârșitul jocului. Această victorie face ca Arsenal să fie acum pe locul cinci în clasament cu 39 de puncte, la un punct mai departe de locul patru locuit de West Ham.

Trupele lui Mikel Arteta trebuie să muncească din greu împotriva lui Wolverhampton. Gabriel a deschis scorul în minutul 25 printr-un șut de la mică distanță profitând de haosul din gura poartă în urma unei lovituri de colț. Arsenal a avut de fapt o serie de alte ocazii de gol.

Printre oportunitățile pe care Alexandre Lacazette le-a eșuat după lovitura sa după ce a primit pasa lui Bukayo Saka a fost încă salvată de portarul Jose Sa.

Arsenal a trebuit să coboare la 10 oameni după ce Gabriel Martinelli a primit două cartonașe galbene consecutive și a fost eliminat în minutul 69. A fost al 12-lea cartonaș roșu al lui Arsenal de la primul meci al lui Arteta ca antrenor, în decembrie 2019.

În ciuda faptului că a jucat cu 10 jucători, Arsenal a reușit să controleze jocul. Lacazette a fost aproape să dubleze avantajul când șutul său curling a ratat bara transversală.

Wolverhampton nu a reușit să profite de avantajul jucătorului, deși au continuat să preseze apărarea lui Arsenal. Până a sunat fluierul lung, scorul a rămas 1-0 pentru avantajul lui Arsenal.