Smolov a adus victoria dinamovistului în meciul cu Soci

Fotbalistul naționalei ruse Fedor Smolov a marcat golul victoriei și a ajutat Dynamo Moscova să învingă Soci în meciul de probă.

Întâlnirea, desfășurată miercuri la Belek turc, s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea lui Dinamo. Giorgi Sulakvelidze a deschis scorul în minutul 10, Smolov a marcat în minutul 47, iar în minutul 87, fratele mai mic al fotbalistului Spartak Danil Prutsev Egor (87) a marcat un gol.

Joi devreme, alb-albaștrii au mai jucat un meci test, în care au pierdut cu Dinamo Tbilisi cu scorul de 0:1.

Schwartz a vorbit despre adaptarea lui Smolov la fosta echipă a lui Dynamo Fotbal Smolov, Lokomotiv Moscova, a jucat, de asemenea, un meci de probă în cantonamentul din Spania, joi, învingându-l cu 4-2 pe suedezul Göteborg. Yan Kukhta (8), Rifant Zhemaletdinov (68), Jirano Kerk (75) și Maciej Rybus (85) s-au remarcat printre feroviari.

Smolov s-a mutat la Dinamo în ianuarie, semnând un contract cu Alb-Albaștrii până în 2024 în cadrul schemei 1.5+1. Atacantul în vârstă de 31 de ani joacă pentru Lokomotiv din vara lui 2018.

Smolov și-a început cariera de adult la Dynamo în 2007 și a jucat pentru Alb-Albaștri până în 2015, în timp ce juca încă împrumutat pentru Feyenoord Rotterdam, Anji Makhachkala și Ural Ekaterinburg. Din 2015 până în 2018, Smolov a jucat la Krasnodar, de unde s-a mutat la Lokomotiv. În primăvara lui 2020, atacantul a jucat împrumutat pentru Celta spaniolă.

Ca parte a naționalei Rusiei, Smolov a jucat 45 de meciuri în care a marcat 16 goluri.