Juventus trece prin 2 misiuni împotriva lui Sassuolo în sferturile de finală ale Coppa Italia Înaintea...

Torino, - Cu Scudetto aparent la îndemână și gloria europeană este încă un drum lung de parcurs, Juventus își urmărește isprava pentru meciul de joi în sferturile de finală din Coppa Italia împotriva Sassuolo.

S-ar putea ca acest eveniment să fie răzbunarea bianconerilor după înfrângerea șoc pe teren propriu cu Noroverdi (Sassuolo) în octombrie anul trecut.

Așadar, în întâlnirea de vineri (2.11.2022) de dimineață, Juventus a trecut prin două misiuni. Răzbunați-vă pentru înfrângerea de acasă și urmăriți trofeul Coppa Italia.

După o victorie cu 4-1 cu Sampdoria luna trecută, Juventus, de 14 ori câștigătoare a Coppa Italia, se află acum la doar doi pași de finală. Ei sunt într-o formă bună după victoria de weekend împotriva Hellas Verona, care a adus clubul Old Lady în primele patru locuri din Serie A.

Juventus o depășește acum pe Atalanta și a redus cu 8 puncte deficitul de lideri Inter Milano.

Juve este acum aproape ca echipa de altădată, câștigând opt din 12 meciuri din decembrie anul trecut.

Sosirea a doi noi jucători la echipa lui Max Allegri, Dusan Vlahovic și Denis Zakaria

Este posibil să fi fost adăugate două părți integrante în masterplanul lui Max Allegri, promițând o primăvară productivă în viitor.

Cu toate acestea, pentru a avansa în semifinalele Coppa Italia în confruntări cu două etape împotriva Atalantei sau Fiorentinei luna viitoare, Juve trebuie să depășească mai întâi echipa care i-a uimit cu un gol în timpul opririi pe stadionul Allianz la începutul acestui sezon. Sassuolo a câștigat cu 2-1.

Oamenii lui Allegri vor încerca să revină la ridicarea trofeului pe care l-au câștigat și anul trecut, învingând-o în finală pe Atalanta. Ambiția lui este să devină cel mai italian club care a câștigat Cupa Italiei.

Între timp, Sassuolo se îndreaptă spre Torino cu o înfrângere cu 4-0 în fața Sampdoria weekendul trecut. Trebuie să poată ridica moralul pe teren având în vedere că potențialii adversari cu care se confruntă au eliminat-o pe Sampdoria în proba Coppa.