Vyalbe cu cuvintele „nu este încă o tragedie” a evaluat rezultatul lui Nepryaeva la Jocurile Olimpice

Schioarea rusă Natalya Nepryaeva nu ar fi atât de jignită dacă ar fi la mai mult de 0,1 secunde în spatele câștigătorilor cursei de 10 km de la Olimpiada, a declarat Elena Vyalbe, președintele Federației Ruse de Curse de Schi, citată de serviciul de presă al Comitetului Olimpic Rus.

„Este păcat, dar încă nu este o tragedie. Nepryaeva are cel puțin trei curse înaintea ei. Natasha este a patra astăzi, iar dacă ar pierde trei secunde, ar fi mai puțin ofensator decât o zecime. Dar totul va trece, mâine va merge la antrenament. Yulia Stupak a avut cea mai bună performanță tactică din cursa ei. Și Tatyana Sorina a alergat bine distanța ”, a spus Vyalbe.

Nepryaeva a pierdut 0,1 secunde în fața finlandeză medaliată cu bronz Krista Pärmäkoski și 31,6 secunde în fața Norvegiei Teresa Johaug în proba de 10 km. Pe 5 februarie, Nepryaeva a câștigat argint la skiatlon.

Nepryaeva a fost cu 0,1 secunde mai departe de o medalie în cursa de 10 km de la Jocurile Olimpice din 2022 O altă rusoaică, Yulia Stupak, care a terminat pe locul șaptea în cursă, a declarat că „nu a avut nicio tactică anume”.

„Am mers așa cum m-am simțit. Știam că dacă începi repede, atunci te vei „plini” rapid. Am încercat să lucrez mai inteligent. Starea este dificilă, dar am încercat să dau tot ce am acumulat în suflet în aceste două zile după sprint. Mă bucur că cel puțin nu la fel ca la skiatlon - este deja mai bine. Mi se pare că fanii sunt cei care dau energie - tocmai azi am prins viață ”, a spus Stupak.

Următoarea cursă feminină va avea loc pe 12 februarie - ștafetă 4 pe 5 km.