Dudu îl inspiră pe Palmeiras în finala Cupei Mondiale a Cluburilor

ABU DHABI: Dudu a marcat un gol și a creat altul în timp ce Palmeiras l-a învins marți pe Al Ahly cu 2-0 pentru a ajunge în finala Cupei Mondiale a Cluburilor și a pregătit o potențială confruntare cu Chelsea. Creatorul de joc l-a eliberat pe Raphael Veiga pentru golul de deschidere chiar înainte de pauză și apoi tras într-o secundă pentru câștigătorii Copa Libertadores, Palmeiras, la începutul celei de-a doua reprize. Echipa braziliană așteaptă câștigătorul celei de-a doua semifinale de miercuri dintre Chelsea și Al Hilal din Arabia Saudită în timp ce încearcă să pună capăt unei runde. de opt titluri consecutive pentru cluburile europene.

„De când eram copil am visat mereu la asta, am fost întotdeauna un suporter al Palmeiras”, a spus Veiga. „Dudu mi-a dat o minge grozavă și am putut să o pun bine. Știu că încă nu am câștigat nimic, dar am făcut un pas foarte mare în această direcție.” Aproximativ două treimi din stadionul Al Nahyan, cu 15.000 de locuri, a fost ocupat de fani îmbrăcați în verde din Palmeiras, dintre care mulți au făcut cei 12.000 de locuri. - călătorie de kilometri de la Sao Paulo, pentru o repetare a play-off-ului pentru locul trei de anul trecut, câștigat la penalty-uri de Al Ahly. Mijlocașul Amr El Solia a fost repezit înapoi în echipa Al Ahly la mai puțin de 48 de ore după ce a început pierderea Egiptului în fața Senegalului în finala Cupei Africii Națiunilor. O primă repriză cu uzură a necesitat un strop de strălucire din partea lui Dudu pentru a-l deschide, lovitura sa îndelungată de la pasa lui Danilo l-a trimis pe Veiga să treacă dincolo de Aly Lotfy. înainte de a trânti o lovitură aprigă pe lângă Lofty dintr-un unghi strâns.

Campioana Africii, Al Ahly, a părut să fi retras un gol când Mohamed Sherif a lovit în revenire după ce portarul Palmeiras Weverton a revărsat lovitura blândă a lui Ahmed Abdelkader, dar a fost exclusă pentru ofsaid. Speranțele slabe ale lui Al Ahly au fost aproape stins când căpitanul Ayman Ashraf a fost trimis. a fost eliminat pentru un tackle teribil asupra lui Rony, cartonașul său galben inițial s-a schimbat în roșu în urma unei revizuiri VAR. Walid Soliman a lovit bara adânc în timpul opririi, la câteva momente după ce Weverton a scăpat de un efort lui Mohamed Hany, eroul victoriei lui Al Ahly asupra Monterrey. în runda precedentă. O a treia înfrângere în semifinală în tot atâtea încercări împotriva adversarilor brazilieni îi lasă pe egipteni să încerce să iasă cu un bronz de consolare pentru al doilea turneu la rând. „Trebuie să continuăm, avem o medalie de jucat. pentru. Nu este totul pierdut”, a spus antrenorul Al Ahly, Pitso Mosimane. „Ar trebui să încercăm să obținem o medalie pentru continent. Trebuie să încercăm mai mult și să revenim anul viitor și să facem mai bine.”