Golul lui Romelu Lukaku o trimite pe Chelsea în finala Cupei Mondiale a Cluburilor

Abu Dhabi, - Chelsea și-a confirmat locul în finala Cupei Mondiale a Cluburilor după ce l-a învins pe Al Hilal cu 1-0 în semifinala care a fost disputată pe stadionul Mohammed bin Zayed din Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, joi (10.2.2022) dimineața devreme WIB . Eroul victoriei lui Chelsea a fost Romelu Lukaku care a marcat golul victoriei.

În finală, Chelsea va înfrunta sâmbătă (12.12.2022) clubul brazilian Palmeiras.

Deși nu a fost însoțit de antrenorul, Thomas Tuchel de pe margine, pentru că a fost pozitiv la Covid-19, trupa Blues a reușit să controleze jocul. Chelsea a părut dominantă în prima repriză.

Chelsea a spart jocul în minutul 32, când Lukaku a marcat folosind centrarea lui Kai Harvetz.

Al Hilal nu este lipsit de rezistență. Ei au reușit să obțină o serie de ocazii și să-l bată pe portar Kepa Arrizabalaga. Printre ei s-au reținut lovitura lui Mooussa Marega și cu o mână a zădărnicit eforturile lui Mohamed Kanno.

Chelsea a amenințat poarta adversară la finalul reprizei secunde, dar nu a produs un gol suplimentar.

Cu o zi înainte, Palmeiras din America de Sud a ajuns chiar în finală după ce a învins-o în semifinale pe campioana africană Al Ahly din Egipt, cu 2-0.