Sport Știri

Debutantul la Jocurile Olimpice a învins una dintre favoritele turneului de hochei

Echipa națională a Cehiei a pierdut în fața echipei daneze cu scorul de 1:2 în meciul din primul tur al fazei grupelor turneului olimpic de hochei.

Cehii au pucul din cauza lui Roman Chervenka (locul 24), care a jucat anterior în Liga Continentală de Hochei (KHL) pentru SKA Sankt Petersburg, Avangard Omsk și Lev Praga. În cadrul danezilor, au marcat Markus Lauridsen (minutul 12) și Frans Nielsen (minutul 18), care au apărat mulți ani culorile New York Islanders și Detroit Red Wings în National Hockey League (NHL).

Danezii au marcat ambele goluri în prima repriză.

Naționala Daneză este debutantă la Jocurile Olimpice și a fost considerată unul dintre principalii outsideri ai grupei B, unde evoluează și echipele Rusiei și Elveției. Anterior, rușii i-au învins pe elvețieni cu scorul de 1:0.

Fără victorii și la un pas de a pierde aurul. Principalul lucru despre cea de-a șasea zi a Jocurilor Olimpice Jocurile Olimpice din 2022 Echipa cehă, alături de echipa Rusiei, Finlandei și Suediei, este una dintre candidații la medalii.

În runda următoare, Danemarca va juca împotriva Rusiei pe 11 februarie, Cehia va juca cu Elveția. Câștigătorii celor trei grupe, precum și cea mai bună echipă din rândul vicecampionilor, vor trece în sferturile de finală ale turneului olimpic. Restul de opt echipe vor juca în runda playoff pentru a ajunge în 1/4 de finală.

Cea mai mare realizare a echipei naționale daneze este atingerea 1/4 de finală la Cupa Mondială din 2010.