Yelistratov, liderul echipei naționale a Rusiei pe pistă scurtă, a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice

Rusia (bbabo.net), - Coreea de Sud Tae Hong Hwan a câștigat cursa în 2 minute și 9.219 secunde. Soarta locurilor premiate a fost decisă de photo finish. Argintul a fost câștigat în cele din urmă de canadianul Stephen Dubois, care a fost ușor înainte la 2:09.254. Elistratov este al treilea (2.09.267). Un alt sportiv rus Denis Hayrapetyan a ocupat locul doi în finala repechajului.

În general, Semyon Elistratov numește distanța de 1500 m favorită. Pe el, a devenit medaliatul cu bronz la Pyeongchang 2018, campionul mondial în 2015 și medaliatul cu bronz la Cupa Mondială 2021. Ea a fost motivația după un eșec la 1000 m aici, la Beijing, unde sportiva nu a putut ajunge în sferturi. Apoi a spus că nu are de gând să cedeze, că va lupta până la capăt. „Este păcat, dar mai am 1500 de metri”, a spus Yelistratov.

Instalarea a funcționat. Deși concurența a fost acerbă. Luați cel puțin numărul de participanți la cursa finală - 10 persoane. De obicei, șase, maximum șapte sportivi merg la start.

Ieri s-au desfășurat și curse preliminare la distanța de 1000 de metri feminin, la care au luat startul Sofya Prosvirnova, Ekaterina Efremenkova și Anna Vostrikova. Efremenkova a terminat pe locul al doilea în cursa ei și a ajuns în 1/4 de finală. Vostrikova a fost a treia la a ei, dar a mers mai departe în timp. Dar campioana europeană, câștigătoarea campionatelor mondiale Prosvirnova continuă să aibă o dungă neagră. Ea a căzut și a primit din nou o „penalizare”, sau descalificare, ca în cursa de 500 de metri. Abia atunci, în faza sferturilor, Sonya și-a riscat și a fost pedepsită pentru interferența cu adversara ei.

Luați în considerare o altă descalificare penibilă, care s-a petrecut în semifinalele din ștafeta mixtă, care și-a făcut debutul în programul Jocurilor Olimpice. Echipa rusă - Semyon Elistratov, Sofia Prosvirnova, Konstantin Ivliev și Elena Seregina - a ocupatru în semifinale. Și după cursă, judecătorii l-au văzut și pe a noastră ca pe un transfer greșit al ștafei.

Yelistratov a recunoscut că atunci totul era pe caz.

- Când am dat ștafeta, am intervenit cu echipa chineză, am încălcat regulile. Cred că decizia arbitrului de a descalifica, indiferent cât de dur au fost, a fost corectă, pentru că am creat cu adevărat o piedică”, a spus Semyon reporterilor. - Au fost două momente care sunt vizibile pe înregistrare. Doar că nu are rost să argumentezi.

El a fost sprijinit de Prosvirnova, care a participat la incident.

- S-au încălcat regulile. Nu te poți certa cu judecătorul aici. Se întâmplă astfel de situații. Nu doar la Jocurile Olimpice, ci și la alte competiții. Nu avem noroc azi. Am făcut greșeli inacceptabile. Nu știu pentru ce să le anulez”, a spus Prosvirnova reporterilor, promițând să analizeze situația și să învețe o lecție din ea.

Între timp, la ștafeta feminină de 3000 m, Vostrikova, Efremenkova, Prosvirnova și Seregina nu au putut ajunge în finala A. În total, în cadrul turneului olimpic se joacă nouă seturi de premii - câte patru pentru bărbați și femei și câte unul la disciplină mixtă. Sportivii noștri nu au multe șanse să câștige medalii.

Cine învață Victor să câștige

Succesele olimpice ale patinajului rusesc pe pistă scurtă sunt legate de numele lui Victor An, un campion din Coreea, care și-a schimbat cetățenia sportivă și a jucat pentru echipa noastră națională. La Jocurile Olimpice de la Soci din 2014, a strâns o colecție impresionantă de medalii - a câștigat trei auuri deodată - la cursele de 1000 și 500 de metri, precum și în cursa de ștafetă alături de Vladimir Grigoriev, Semyon Elistratov și Ruslan Zakharov. Victoriile Anei au fost primele pentru Rusia la patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice.

În PyeongChang-2018, nu a putut evolua, dar a vrut să pună un capăt frumos carierei sale. Era planificată o excursie la Jocurile Olimpice din 2022, dar pandemia i-a perturbat. Deși An a venit la Beijing. Numai că nu ca atlet activ, ci ca antrenor al echipei chineze.

Din 2019, gazdele Jocurilor vânează un specialist atât de valoros. Ahn a spus chiar că Federația Chineză i-a oferit un contract fabulos la standardele piesei scurte. Potrivit unor relatări din presă, șase ori campion olimpic este plătit cu 300.000 de euro. Dar apoi Viktor a respins oferta, sperând să mai candideze pentru naționala Rusiei. Când situația s-a schimbat, s-a schimbat și decizia.

An este acum antrenorul asistent al echipei naționale chineze de patinaj viteză pe pistă scurtă. Apropo, colegul său senior este compatriotul Kim Sun-tae, care a condus echipa sud-coreeană la Jocurile Olimpice de acasă din 2018 de la Pyeongchang.

Amintiți-vă că patinatorii chinezi pe pistă scurtă au câștigat aurul în aceeași ștafetă mixtă la o distanță de 2000 de metri.

Naționala Olandei a stabilit recordul olimpic în sferturi (2 minute 36,437 secunde). Dar în finală, cei mai reușiți - și au fost multe căderi și blocaje în timpul competiției - au fost Qu Chunyu, Fan Kexin, Wu Dajing și Ren Ziwei (2 minute 37,348 secunde). Locul doi a fost ocupat de echipa Italiei (2:37.364), primele trei au fost închise de short trackers unguri (2:40.900).