Doamna cu sania Ivanova a câștigat medalia istorică de bronz

Rusia (bbabo.net), - Tatiana Ivanova încă abia călcă pe picior după o accidentare, dar a urcat cu încredere pe podium. În suma a patru încercări, rusoaica a pierdut doar în fața lugerului german Anna Berreiter și a compatriotei sale în titlu Natalie Geisenberger, care a câștigat a treia Olimpiada consecutivă. Între timp, bronzul Ivanovei este istoric pentru echipa feminină de luge. Ultima dată medaliile au fost câștigate de reprezentanții URSS. La Jocurile din 1980, adică acum 42 de ani, Vera Zozulya a câștigat, iar Ingrida Amantova a terminat pe locul trei.

Dacă citiți comentariile fanilor sub știrile despre succesul Tatyana Ivanova, atunci de foarte multe ori există o astfel de idee: „Jucătorii ar trebui să spună această poveste înainte de fiecare meci”. Într-adevăr, lugerul nostru poate face discursuri motivaționale. Este greu de crezut că Ivanova a ieșit învingătoare dintr-o situație care ar putea pune capăt visului olimpic al atâtor sportivi, dacă s-ar afla în circumstanțe similare. De aceea, Tatyana spune că bronzul ei este cu o tentă aurie.

Ce sa întâmplat cu Ivanova cu câteva luni înainte de Jocurile Olimpice? Sportivul a suferit o accidentare la picior pe 21 noiembrie, chiar în prima etapă a Cupei Mondiale. Și a avut loc nu oriunde, ci la instalația olimpică. Tatyana a făcut o greșeală și și-a prins piciorul de viziera pistei, astfel încât piciorul i s-a răsucit. Rezultatul este deplorabil: o ruptură a ligamentelor și o fisură în talus, care formează partea inferioară a articulației gleznei și transferă greutatea corpului către întregul picior. A mers fără operație. Dar medicii au spus că va dura 5-6 săptămâni pentru a se recupera. Ivanova și-a acordat maximum o lună pentru a avea timp să câștige licența olimpica. Deja la sfârșitul lunii decembrie, ea a mers la start la Winterberg și chiar a marcat acolo puncte. Deși nu a putut căra ea însăși sania, a mers la start cu atela sau orteză și cu cârje pentru a nu-și supraîncărca piciorul. O adevărată întoarcere la sport și jocul s-a petrecut pe pista favorită din Sigulda pe 9 ianuarie. Ivanova a devenit a treia la cursa clasică și prima la sprint.

Medalia olimpică a Tatyanei Ivanova este prima din istoria recentă a Rusiei. Înainte de asta, lugerii noștri au câștigat premiile Jocurilor în 1980

Mulți au fost surprinși că Tatyana a revenit atât de repede după o accidentare atât de gravă. Medici, maseori - multumesc mult. Dar fără voință, caracter și încredere în sine, nimic nu s-ar fi întâmplat. În Vancouver 2010, Tatyana Ivanova s-a oprit la un pas de medalie. În Soci-2014, ea a ocupat doar locul al șaptelea la turneul individual și a câștigat argint în ștafetă. Deși a trebuit să lupt pentru această medalie de două ori – mai întâi pe pista de acasă, apoi – la Tribunalul de Arbitraj Sportiv. Dar Ivanova încă nu a fost invitată la Jocurile din 2018 de la Pyeongchang. Nu s-a dat bătută atunci, a rămas până la Beijing și nu a cedat acum. Pur și simplu nu și-a permis să se relaxeze, a mers la scopul ei. Lacrimile erau deja după terminare, când, în sfârșit, a fost posibil să expiri.

Tatyana, ai mers în cârje și într-o atelă până la sfârșit. Când a fost eliminat?

Tatyana Ivanova: Am decolat Langeta la câteva zile după ce am ajuns în China. Concurența era deja strânsă, iar dacă înainte aveam voie să merg la start cu o cârjă sau cu ajutorul cuiva, atunci iată că mi-au spus: „Hai tu însuți”.

Privind înapoi, poți să crezi că ai reușit să câștigi o medalie după o astfel de accidentare?

Tatiana Ivanova: Această medalie înseamnă foarte mult pentru mine. Până de curând, nu eram sigur că o voi câștiga. În general, când m-am accidentat acum două luni, am înțeles timpul aproximativ de recuperare și nu am vrut să suport situația. Am deja o pauză între Jocurile Olimpice de 8 ani. Nu am vrut să aduc pauza la 12. Pentru mine ar fi prea greu. Și am înțeles că trebuie să mă recuperez cât mai repede și să obțin permisiunea medicilor. Deși reabilitarea mea a continuat și continuă la Beijing, sunt încă sub supravegherea medicilor.

Cum ați reușit să vă acordați de start, date fiind circumstanțele?

Tatiana Ivanova: Mă pregăteam de competiție: trebuie să fii calm, să treci prin patru încercări și să nu deranjezi nimic. Nu i-am urmărit pe nemți. Au ajuns foarte departe. Dar ea nu s-a concentrat nici pe menținerea poziției a treia. Am vrut doar să am două curse finale bune. Și sunt fericit că am reușit.

Între timp, încă două rusoaice Ekaterina Katnikova și Victoria Demchenko nu au reușit să pătrundă în topul celor mai puternice 20 de lugeri care au luptat pentru medalii. Katnikova a căzut în prima cursă: s-a răsturnat și nu a putut ajunge la linia de sosire. Demchenko a avut o cădere în a doua încercare, dar a reușit să o termine. Drept urmare, Vika, fiica celui de trei ori medaliat cu argint la Jocurile Olimpice din 2006 și 2014, Albert Demchenko, a ocupat locul 28 la suma a trei coborâri.