Rusia încheie încă o zi la Jocurile Olimpice fără medalie de aur

Pentru a doua zi consecutiv, sportivii ruși și-au încheiat performanța la Jocurile Olimpice de la Beijing fără medalii de aur.

În cea de-a șasea zi a Jocurilor, reprezentanții Germaniei au fost cei mai de succes. Au luat două aurii (schi fond și dublă sanie) precum și argint la dublă sanie.

În plus, este de remarcat Statele Unite și Coreea de Sud, care au câștigat primele medalii de aur la această Olimpiada. Americana Lindsey Jacobellis a câștigat proba de snowboard, în timp ce coreeanul Hwang Dae Hong a câștigat pista scurtă 1500m.

Rusul Yelistratov a câștigat bronzul la patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice din 2022, Rusia a luat o medalie. Semyon Yelistratov a câștigat bronzul la 1500 m pistă scurtă. De asemenea, este necesară evidențierea și victoria echipei naționale de hochei a Rusiei în meciul de deschidere al turneului olimpic în jocul cu Elveția (1:0).

În clasamentul neoficial pentru medalii, Rusia a păstrat locul opt (două medalii de aur, trei de argint și șase de bronz). În același timp, sportivii ruși au câștigat cele mai multe medalii până acum - 11. Austriecii și norvegienii urmează - zece fiecare. Conducerea medaliilor este echipa națională a Germaniei, care are cinci medalii de aur (opt medalii în total).

Pe cine să urmăresc la Jocurile Olimpice.