Venezuela nebună, Uruguay sporește șansa de a se califica la Cupa Mondială 2022

Uruguay, - Echipa națională uruguayenă și-a mărit șansele de calificare la Cupa Mondială 2022 după ce a învins Venezuela cu 4-1 pe stadionul Centenario, miercuri (2/2/2022) dimineața WIB. Cele patru goluri pentru Uruguay au fost marcate de Rodrigo Bentacur în 1 minut, Giorgian Daniel Arrascaeta (23), Edinson Cavani (45) și Luis Suarez (53) prin penalty.

În timp ce Venezuela a putut să răspundă doar la un gol prin Josef Martinez în minutul 65.

Această victorie a făcut ca Uruguayul să urce de pe locul 6 pe locul 4 în clasamentul zonei Conmebol, cu 22 de puncte din 16 meciuri.

Primele patru echipe se vor califica automat în Qatar, iar echipa de pe locul cinci va intra în playoff cu echipe din confederațiile asiatice.

Uruguay a meritat victoria în acest meci. În ciuda faptului că a pierdut cu puțin în posesia mingii (48%), Uruguay a părut dominant în experimentele de gol. Au luat 17 lovituri, dintre care 11 împotriva Venezuelei.

În timp ce vizitatorii au făcut doar șase experimente, dintre care jumătate au dus la golul Uruguayului.