Cele trei puncte ale lui Panarin și apărarea lui Shesterkin i-au ajutat pe Rangers să învingă Florida.

Rusia (bbabo.net), - Atacantul rus de la New York Rangers, Artemi Panarin, a marcat golul victoriei și a asistat de două ori împotriva Floridei, devenind al patrulea jucător din istorie nereprezentat care a marcat peste 50 de puncte în primele șapte sezoane în NHL .

Deja în debutul întâlnirii, „Rangers” au luat conducerea după o aruncare precisă a lui Miki Zibanejad. Dar „Florida” a fost încă capabil să-și revină înainte de pauză. Anthony DuClair a reușit să-l devanseze pe portarul rus Igor Shesterkin.

După pauză, Sam Rinehart a pus Florida în avantaj, dar Alexis Lafrenier și Chris Kreider au reușit să schimbe curentul întâlnirii. În ultimele 20 de minute, Kreider a marcat un dot, ocupând primul loc în lista lunetiştilor, iar Artemy Panarin, care anterior făcuse două pase decisive, a pus capăt meciului - 5:2.

Portarul Rangers Igor Shesterkin a salvat 34 din 36 de lovituri.

Panarin, înscriind trei puncte, a atins nota de 52 de puncte înscrise în acest sezon. Din cauza celor 13 goluri și 39 de pase decisive.

Panarin a devenit doar al patrulea jucător nereprezentat din istoria NHL care a marcat peste 50 de puncte în șapte sezoane consecutive în ligă. Recordul îi aparține lui Wayne Gretzky, care a doborât această notă de 15 ori la rând.