Prima repriză, Liverpool a învins Burnley cu 1-0

Burnley, – Dominând jocul, Liverpool a preluat temporar un avans cu 1-0 în fața gazdei Burnley în Premier League engleză la Turf Moor, duminică (13/2/2022) seara.

Avantajul lui Liverpool a fost deschis prin poarta lui Fabinho.

Liverpool a dominat posesia (67%) și a făcut 6 încercări, dintre care patru au fost împotriva lui Burnley. În primele 10 minute au fost trei amenințări venite de la Liverpool prin Mohammed Salah, Andrew Robertson și Trent Alexander Arnold care încă nu au dat rezultate.

Dar Burnley a avut de fapt două ocazii clare când lovitura lui Josh Brownhill în minutul 14 și Maxwel Cornet în minutul 17 au putut fi încă salvate de portarul Alisson. Liverpool a răspuns când șutul cu piciorul drept al lui Naby Keita a putut fi în continuare asigurat de portar în minutul 21.

Opt minute mai târziu, lovitura grea a lui Sadio Mane a fost salvată și de portarul advers. Impasul lui Liverpool a fost spart în minutul 40 prin golul lui Fabinho, folosind o lovitură de colț. Scorul de 1-0 a durat până la pauză.

Alinia

Burnley: Burnley: Papa; Roberts, Tarkowski, Mee, Pieters; Lennon, Westwood, Brownhill, Cornet; Rodriguez, Weghorst. Înlocuitori: Hennessey, Lowton, Cork, Barnes, McNeil, Stephens, Collins, Bardsley, Long

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Henderson, Keita, Salah, Mane, Firmino. Sugestie:

Kelleher, Konate, Thiago, Milner, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas, Jota, Diaz, Elliott.