Biatletul rus pentru prima dată la Jocurile Olimpice a câștigat o medalie în urmărire

Biatletul rus Eduard Latypov a ocupat locul trei la 12,5 km de urmărire (urmărire) la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Francezul Quentin Fillon Maillet a fost primul care a terminat în 39:07.5. Nu a făcut nicio greșeală. Locul doi i-a revenit norvegianului Tarjei Boe (39:36.1) cu un penalty pe primul poligon.

Concurența pentru aur Latypov a fost împiedicat de o ratare la ultima linie de tragere. Rusul a plecat în ultimul segment al cursei cu un ușor avantaj față de Be și italianul Lukas Hofer, dar a pierdut șapte secunde în fața norvegianului la linia de sosire.

Anterior, rușii nu au câștigat niciodată medalii olimpice în urmărirea masculină.

Norvegiana Røiseland a luat aurul în urmărirea de biatlon la Jocurile Olimpice din 2022. Rusul Maxim Tsvetkov a terminat pe locul 17. Alți doi ruși Alexander Loginov și Daniil Serokhvostov au terminat cursa pe locurile 27, respectiv 39.

Latypov a adus echipei Rusiei a doua medalie la biatlon la aceasta Olimpiada. Anterior, rușii au câștigat bronz și în ștafeta mixtă (Ulyana Nigmatullina, Kristina Reztsova, Alexander Loginov, Eduard Latypov). În clasamentul medaliilor de biatlon, norvegienii sunt în frunte, cu patru aurii și patru bronzuri. Pe locul doi se află francezii cu un premiu de aur și trei de argint. Germania a urmat cu o medalie de aur.

Latypov a adus a șaptea medalie de bronz la Jocurile de la Beijing pușculiței olimpicilor ruși. Rușii au luat și patru de aur și patru de argint.

Pe cine să urmăresc la Jocurile Olimpice.